Pandemi koşullarıyla değişen konut kavramının esnek tasarım üzerinden değerlendirilmesi
The concept of housing changing with pandemic conditions evaluation on flexible design
- Tez No: 921361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AVLANMAZ BİLECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Pandemi ve pandemi süreci ile birlikte karşılaştığımız sorunlar insan hayatını etkileyen problemler olarak tüm dünyada karşımıza çıkmaktadır. Bireyleri birbirine yabancılaştıran, birbirinden uzaklaştıran, izole bir yaşam sürmeye mahkûm eden bir hastalık sürecinin sonuçları olarak değerlendirilmektedir. Konutlar her yaştan insanın barınma ve yaşam alanlarıdır. Pandeminin etkisiyle eve kapanmaların ortaya çıkması, karantinaların artması konut kavramını ön plana çıkarmıştır. Pandemi sürecinde konutlar sadece yaşam alanı olmaktan çıkmış, aynı zamanda okul, ofis, spor salonu, hobi alanı vs. gibi mekânlara dönüşmüştür. Bu noktada konutlarda iyileştirme ve düzenlemeyi öngören çalışmalar odak noktası haline gelmiştir. Tüm dünyada etkisini gösteren pandemi, kullanıcıların hayatlarını da farklı şekillerde değiştirmiştir. Başlangıçta tarihte yaşanan diğer pandemiler gibi belli bir süre sonra yavaşlayarak biteceği düşünülse de Covid 19 neredeyse iki yıldır hayatımızdaki yerini korumaktadır. Pandemiden korunmak amacıyla başlangıçta ortaya çıkan maske, mesafe, hijyen gibi detaylar pandeminin uzamasıyla zaman içerisinde uyulması gereken kesin kurallara dönüşmüştür. Bu kurallar sadece ülkemizde değil tüm dünyada uyulması gereken kurallar olarak kabul edilmiştir. Mevcut pandeminin ortaya çıkan yeni dalgalar ve varyantlarla daha ne kadar süreceği belli olmadığı için yaşadığımız tüm alanlarda bu yeni yaşam biçimine ayak uydurmak ve bu düzene uyum sağlamak zorunluluğu bu süreçte karşılaşılan sorunlar sonucunda ortaya çıkmıştır. Çalışma kapsamında pandemi ile birlikte değişen konut kavramı incelenmiş, karantina ve kapanmalarla tüm çalışmalarını konut içerisinden yürütmek zorunda kalan bireylerin bu süreçteki fikirleri anket yoluyla belirlenmiş, konutlarda pandemi sebebiyle yapılan yeni düzenlemeler tespit edilmiştir. Esnek tasarım konusu ele alınarak konutlarda pratik, ekonomik ve sürdürülebilir çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Her yaş ve cinsiyetten bireyin ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğu bu çalışmanın bundan sonra yapılacak olan konut tasarımlarına katkıda bulunması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın ikinci bölümünde pandemi ve alt başlıkları, üçüncü bölümde konut kavramı, tarihi ve gelişim süreci, dördüncü bölümde ise pandemi ile birlikte konutlarda daha fazla önem kazanan esnek tasarım kavramı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problems we encounter with the pandemic and the pandemic process appear all over the world as problems that affect human life. It is considered as the results of a disease process that alienates individuals from each other, distances them from each other, and condemns them to lead an isolated life. Residences are the shelter and living spaces of people of all ages. The emergence of lockdowns and the increase in quarantines due to the effect of the pandemic have brought the concept of housing to the fore. During the pandemic, residences have ceased to be only living spaces, but also turned into places such as schools, offices, gyms, hobby areas, etc. At this point, studies that envisage improvement and arrangement in residences have become the focal point. The pandemic, which has affected the whole world, has also changed the lives of users in different ways. Although it was initially thought that it would slow down after a certain period of time like other pandemics in history, Covid 19 has maintained its place in our lives for almost two years. Details such as masks, distance and hygiene, which emerged at the beginning in order to protect against the pandemic, have turned into definite rules to be followed over time with the prolongation of the pandemic. These rules have been accepted as rules to be followed not only in our country but also all over the world. Since it is not clear how long the current pandemic will last with the new waves and variants that have emerged, the necessity of keeping up with this new way of life and adapting to this order in all areas we live in has emerged as a result of the problems encountered in this process. Within the scope of the study, the concept of housing, which changed with the pandemic, was examined, the opinions of individuals who had to carry out all their work from within the house due to quarantine and closures were determined through a survey, and new arrangements made in housing due to the pandemic were determined. By addressing the issue of flexible design, it is aimed to offer practical, economical and sustainable solutions in residences. This study, which takes into account the needs of individuals of all ages and genders, is aimed to contribute to the housing designs to be made in the future. In this direction, in the second part of the study, the pandemic and its sub-headings, in the third part, the concept of housing, its history and development process, and in the fourth part, the concept of flexible design, which gained more importance in housing with the pandemic, was examined.