Köprü tabliyesi asfalt betonu yüzeylerinin buzlanmasının geciktirilmesinde odun talaşının düşük ısı iletkenlik potansiyelinden faydalanılması
Harnessing low thermal conductivity potential of sawdust to retard icing on bridge deck asphalt pavement surfaces
  1. Tez No: 921360
  2. Yazar: STIVE RICARDO DONGMO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YUMRUTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YURDABAL APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Şiddetli kış koşullarında, köprü tabliyesi asfalt kaplama yüzeyinde kar ve buz birikmesi trafik ve yol güvenliği için önemli bir tehdit oluşturma potansiyeline sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı, köprü tabliyesi asfalt kaplama yüzeyinde buzlanmayı geciktirmek için odun talaşının düşük termal iletkenlik potansiyelini kullanmaktır. Talaşın yüksek karıştırma sıcaklığına direncini gözlemlemek için 165°C sıcaklıkta 3 saat boyunca etüvde tutularak bir ön deney yapılmış ve olumlu sonuç elde edilerek odun talaşının bahsedilen amaca uygun olarak kullanılabileceği ortaya koyulmuştur. Yine bir takım ön deneyler ile uygun ikame oranlarının belirlenmesine çalışılmış ve toplam agrega ağırlığının %10, %20 ve %30'u oranında iri agrega, ince agrega ve filler olarak ikame edilen odun talaşı miktarlarının uygunluğu araştırılmıştır. Nihai olarak %5, %10, %20 oranlarında odun talaşı kullanılmasına karar verilmiş ve ilgili Marshall numuneleri hazırlanmıştır. Sonrasında tüm numuneler TS EN 12697 standardına göre Marshall testlerine tabi tutularak stabilite ve akma değerleri elde edilmiştir. Karayolu Teknik Şartnamesi uyarınca elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve optimum numuneler ile kontrol numunesi donma/buzlanma deneylerine tabi tutulmuş, termal kamera ile ısı değişimleri gözlemlenmiştir. Son olarak optimum numune ve kontrol numunelerinin 2mm dilimler halinde bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri elde edilerek boşluk oranları ve homojenlik durumları incelenmiştir. Söz konusu deneyler ile bitümlü sıcak karışım içerisindeki ikame odun talaşının optimum boyut ve oranı, optimum boyut ve oran için donma/buzlanmadaki gecikmenin yeterliliği, odun talaşının karışım içerisindeki homojenliği ve boşluk miktarına etkisi gibi sorulara cevap aranmıştır. Sonuç olarak odun talaşının, karayolunun özellikle köprü ve viyadük gibi donma potansiyeli açısından riskli kesimlerinde bitümlü sıcak karışımlar (BSK) içerisinde filler boyutunda kullanılmasının fizibil olduğu, % 20 ikame odun talaşı için stabilite ve akma değerleri açısından herhangi bir olumsuz sonuç doğurmaksızın kayda değer bir donma/buzlanma gecikmesi sağladığı, karışım içerisinde ise homojenlik ve boşluk miktarı açısından ise öngörülenin aksine bir problem teşkil etmediği ortaya koyulmuştur. Ancak bu çalışmada bütçe ve süre kısıtları sebebiyle sınırlı deneyler gerçekleştirilebilmiş olup gelecek çalışmalarda uzun süreli mekanik performans ve daha detaylı termal iletkenlik performansı deneyleri ile çalışmanın daha anlamlı bir hale getirilebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In severe winter conditions, snow and ice accumulation on the bridge deck asphalt pavement surface has the potential to pose a significant threat to traffic and road safety. The aim of this thesis is to harness the low thermal conductivity potential of wood sawdust to retard icing on the bridge deck asphalt pavement surface. In order to observe the resistance of wood sawdust to high mixing temperature, a preliminary experiment was carried out by keeping the wood sawdust in an oven at 165°C for 3 hours and a positive result was obtained and it was revealed that wood sawdust can be used for the mentioned purpose. Subsequent, a number of preliminary experiments were carried out to determine the appropriate substitution ratios and the suitability of the amounts of wood sawdust substituted as coarse aggregate, fine aggregate and filler at the rate of 10%, 20% and 30% of the total aggregate weight were investigated. Finally, it was decided to use 5%, 10%, 20% wood sawdust and the related Marshall specimens were prepared. Afterwards, all specimens were subjected to Marshall tests according to TS EN 12697 standard and stability and flow values were obtained. The results obtained in accordance with the Highway Technical Specifications were evaluated and the optimum specimens and the control specimen were subjected to freezing/icing tests and the temperature changes were observed with a thermal camera. Finally, computed tomography (CT) images of the optimum and control specimens in 2 mm slices were obtained and their void ratios and homogeneity were analysed. With these experiments, answers to questions such as the optimum size and proportion of wood sawdust in hot mix asphalt, the adequacy of the delay in freezing/icing for optimum size and proportion, the homogeneity of wood sawdust in the mixture and its effect on the amount of voids were sought. As a result, it was found that it is feasible to use wood sawdust as a filler in hot mixtures asphalt (HMA), especially in risky sections of the highway in terms of freezing potential such as bridges and viaducts, it provides a significant freezing/icing delay without any negative consequences in terms of stability and flow values for 20% substitute wood sawdust, and it does not pose a problem in terms of homogeneity and void amount in the mixture contrary to what was predicted. However, limited experiments could be carried out in this study due to budget and time constraints, and it is evaluated that the study can be made more meaningful with long-term mechanical performance and more detailed thermal conductivity performance experiments in future studies.