Nanotextured solar selective metallic surfaces for parabolic trough collector receivers
Parabolik oluklu kolektör alıcıları için nanotekslenmiş güneş seçici metalik yüzeyler
  1. Tez No: 921376
  2. Yazar: LEVENT GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TAYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALPEREN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, parabolik oluklu kolektörlerde (PTC) kullanılan güneş seçici kaplamalı alıcıların, imalat sürecini basitleştirerek ve teknolojinin uygulanabilirliğini artırarak nano dokulu metalik yüzeylerle değiştirilme potansiyelini araştırmaktadır. Bu amaçla, korozyona karşı dirençleri ve termal kararlılıkları nedeniyle Cr ve AISI 304 tercih edilmiştir. Bu malzemelerin optik parametreleri Lorentz-Drude Teorisi kullanılarak belirlenmiş, nano dokulu yüzeyler ise Gauss Rastgele Yüzeyler (GRS) yöntemiyle oluşturulmuştur. UV-VIS-NIR ve IR bölgelerindeki spektral yansıma spektrumları, Maxwell Denklemlerini çözmek için FDTD yöntemi kullanılarak modellenmiştir. Her bir malzeme-yüzey konfigürasyonu için opto-termal özellikler, spektral yansıma verilerinden türetilmiş ve PTC alıcısının termal modeline uygulanmıştır. Nanodokunmuş Cr yüzeyler arasında, 400°C sıcaklıkta 0,90 güneş soğurganlığı (α_s) ve 0,12 ısıl yayıcılık (ε_th) değerleri ile yüksek güneş seçiciliği elde edilmiştir. Bununla birlikte, 0,69'luk maksimum ısıl dönüşüm verimliliği (η_(th,c)) α_s/ε_th = 0,94/0,18 durumunda elde edilmiştir ve bu değer ticari PTC alıcısınınkinden (η_(th,c) = 0,71) sadece %2,8 daha düşüktür. Buna karşılık, AISI 304 benzer soğurganlığa (α_s = 0,94) ancak daha düşük seçiciliğe yani daha yüksek ısıl yayıcılığa (ε_th = 0,29) sahiptir ki bu da η_(th,c) = 0,65 ile ticari alıcının ısıl dönüşüm veriminin %8,5 daha altında kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the potential of replacing commercial solar selective coated receivers in PTC receivers with nanotextured metallic surfaces to reduce the complexity of the fabrication and enhance the feasibility of these receivers. Chromium and stainless steel are selected for their corrosion resistance and thermal stability. Optical parameters of these materials are obtained using Lorentz-Drude Theory, while Gaussian Random Surfaces (GRS) are used to generate nanotextured surfaces. Spectral reflectance spectra over UV-VIS-NIR and IR regions are modeled using the FDTD method to solve Maxwell's Equations. The opto-thermal properties are derived from spectral reflectance data for each material-surface configuration and applied to a thermal model of the PTC receiver. Nanotextured Cr surfaces demonstrate high solar selectivity with solar absorptance (α_s) of 0.90 and thermal emittance (ε_th) of 0.12 at 400 °C. However, maximum thermal conversion efficiency (η_(th,c)) of 0.69 is achieved at α_s/ε_th = 0.94/0.18, only 2.8% lower than the commercial PTC receiver (0.71). In contrast, AISI 304 achieves similar absorptance (α_s = 0.94) but lower selectivity (ε_th = 0.29), resulting in η_(th,c) = 0.65.