Predicting drug sensitivity in cancer cell lines using contextualized prior knowledge networks and graph neural networks
Kanser hücre kültüründe ilaç duyarlılığının bağlamsallaştırılmış önceki bilgi ağları ve grafik sinir ağları kullanılarak tahmin edilmesi
  1. Tez No: 921379
  2. Yazar: DENİZ GERMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN, PROF. DR. MEHMET VOLKAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kanser tedavilerinin keşfi ve geliştirilmesi, genellikle hedef etkinliğinin yetersizliği, beklenmeyen hedef dışı toksisite ve tümörler arasındaki moleküler heterojenite nedeniyle yüksek başarısızlık oranlarıyla karşı karşıyadır. Bu zorlukları ele almak ve hassas onkolojiyi geliştirmek amacıyla, çoklu-omik verilerini, ön bilgi ağlarını ve derin öğrenme mimarilerini bir araya getiren bütünleşik bir hesaplama kütüphanesi öneriyoruz. Hücre kültürlerinde ilaç duyarlılığını tahmin etmek için, transkriptomik verilerini kullanarak tek değişkenli lineer modeller yardımıyla transkripsiyon faktörü aktivitelerini çıkarıp ve düzenleyici etkileşimleri yakalamak için derlenmiş biyolojik ağları sisteme dahil ediyoruz. Bu temsiller, bağlam spesifik ve biyolojik olarak tutarlı ağ gömüleri elde etmek için MOON (Meta-fOOtprint aNalysis) kullanılarak rafine ettik. İlaç tarafında ise, temel yapısal özellikleri model tarafından işlenebilir bir formatta yakalamak amacıyla Extended Connectivity Fingerprint (ECFP) kullanılarak ilaçları temsil ediyoruz. Bu yapıda, ön bilgi ağlarından elde edilen bağlamsal olarak zenginleştirilmiş temsilleri öğrenmek için bir Grafik Sinir Ağı (Graph Neural Network, GNN) kullanırken, ECFP vektörlerini işlemek için tam bağlantılı bir ileri beslemeli sinir ağı (feed-forward neural network) kullanıyoruz. Öğrenilen bu temsiller, çeşitli hücre hattı–ilaç kombinasyonları için yarı maksimal inhibitör konsantrasyon (IC50) değerlerini tahmin etmek üzere birleştiriyoruz. Yaklaşımımız, ham gen ekspresyonu, transkripsiyon faktörü aktiviteleri ve MOON ile rafine edilmiş temsillerin öngörü performansları karşılaştırılarak, klasik regresyon ve makine öğrenimi modellerine karşı değerlendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
The discovery and development of effective anticancer therapies face high failure rates, often due to inadequate target efficacy, unintended off-target toxicity, and molecular heterogeneity among tumors. To address these challenges and enhance precision oncology, we introduces an integrated computational framework that combines multi-omics data, prior knowledge networks, and deep learning architectures for predicting drug sensitivity in cancer cell lines. A central contribution of this work is the explicit integration of these prior knowledge networks, which allows us to incorporate established biological interactions and thereby improve both the interpretability and robustness of our models. We leverage transcriptomic data to infer transcription factor activities using univariate linear models and incorporate curated biological networks to capture regulatory interactions. These representations are refined using MOON (Meta-fOOtprint aNalysis), ensuring context-specific, biologically consistent network embeddings. On the compound side, we represent drugs using Extended Connectivity Fingerprints (ECFPs), capturing essential structural features in a machine-readable format. A Graph Neural Network (GNN) is employed to learn from these contextually enriched prior knowledge networks, while a feed-forward neural network processes the ECFP vectors. By merging these learned representations, we predict half-maximal inhibitory concentrations (IC50) for various cell line–drug combinations. We benchmark our approach against classical regression and machine learning models, comparing the predictive performance of raw gene expression, transcription factor activities, and MOON-refined representations.