İmalat sanayinde altı sigma, bağlantı elemanları alanında bir uygulama
- Tez No: 921378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Altı Sigma, işletmenin karlılığını arttırmak, fire, hurda ve kayıpları önlemek, maliyetleri azaltmak ve müşterilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak ve aşmak amacıyla tüm faaliyetlerin etkinliğini iyileştirmek için kullanılan bir iyileştirme stratejisidir. Bu çalışmada ele alınan bağlantı elemanlarının fiber çakmadaki olası hataları ürünlerin hurdaya ayrılmasına neden olmaktadır. Bu durum da işletmeye zaman kaybı ve fazla maliyet oluşturmaktadır. Fiber Çakma işlemindeki her bir işlem adımı için bağlantı elemanlarını etkileyebilecek olası faktörler belirlenecektir. Daha sonra bir neden ve sonuç diyagramı, operatör, makine, malzeme ve yöntem unsurlarından kaynaklanan fiber çakmayı etkileyebilecek ana faktörleri bulmak için kullanılacaktır. Uygulanacak iyileştirme prosesleri ile optimum fiber çakma sonuçları elde edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Six Sigma is an improvement strategy used to increase a company's profitability, prevent waste, scrap, and losses, reduce costs, and meet and exceed customer needs and expectations by improving the efficiency of all activities. In this study, potential defects in the connection elements in fiber splicing cause products to be scrapped. This leads to time loss and additional costs for the business. For each step in the fiber splicing process, potential factors that could affect the connection elements will be identified. A cause and effect diagram will then be used to identify the main factors affecting fiber splicing, which may stem from operator, machine, material, and method elements. The goal is to achieve optimal fiber splicing results through the application of improvement processes.