Akıllı binalarda enerji ve çevre açısından sürdürülebilirlik: Akıllı aydınlatma pilot uygulaması hastane örneği
Energy and environmental sustainability in smart buildings: Smart lighting pilot application hospital example
  1. Tez No: 921381
  2. Yazar: HÜLYA ERDEDE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİYE KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Enerji verimliliği, artan enerji maliyetleri ve çevresel kaygılar nedeniyle modern bina tasarımı ve yönetiminde çok önemlidir. Akıllı bina teknolojileri, enerji kullanımını optimize etmek için bilgi ve iletişim teknolojilerinin (ICT) kullanımı yoluyla yenilikçi çözümler sunmaktadır. Bu çalışma, enerji ihtiyacını elektrik ve doğal gazdan karşılayan hastanede uygulanan enerji verimliliği önlemlerini incelemektedir. Binanın enerji performansına ilişkin olarak 3-28 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir analizde iyileştirme yapılması gereken alanlar tespit edilmiştir. Odaklanılan temel alanlar arasında ısı yalıtımı, aydınlatma sistemleri, tesisat yalıtımı ve otomasyon yer almıştır. Binanın yıllık enerji tüketimi 549,24 kWh/m², sera gazı emisyonu ise 101,98 kg-CO₂/m² olarak tespit edilmiş ve bu da iyileştirme ihtiyacını ortaya koymuştur. Önerilen önlemler arasında ısı yalıtımının iyileştirilmesi, yüksek verimli aydınlatma sistemlerine geçilmesi, tesisat yalıtımının geliştirilmesi ve otomasyon sistemlerinin devreye sokulması yer almıştır. Bir enerji yöneticisinin ve otomasyon sisteminin olmaması gibi eksiklikler önerilen çözümlerle ele alınmıştır. Bu önlemlerin uygulanmasının ardından binanın yıllık enerji tüketimi 528,24 kWh/m²'ye düşerek 248.894,84 kWh tasarruf sağlandı. Sera gazı emisyonları 92,04 kg-CO₂/m²'ye düşmüş ve yıllık maliyet tasarrufu toplam 174.243,55 TL olmuştur. Yatırımın geri ödeme süresi 3,84 yıl olarak hesaplanmıştır. Ayrıca binanın Enerji Kimlik Belgesi derecesi 'F'den 'C'ye yükseltilmiştir. Çok dönemli tarifelere geçiş ve aydınlatma sistemlerinin güncellenmesi özellikle uygun maliyetli olmuştur. Bu vaka çalışması, sağlık tesislerinde enerji verimliliği iyileştirmelerinin faydalarını vurgulamaktadır. Hastanenin, akıllı bina teknolojilerini benimseyerek maliyetleri düşürmüş, çevresel etkileri en aza indirmiş ve ekonomik ve çevresel hedefler arasında bir denge sağlamıştır. Bulgular, sağlık ve diğer sektörlerdeki benzer projeler için faydalı bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is crucial in modern building design and management due to increasing energy costs and environmental concerns. Smart building technologies offer innovative solutions through the use of information and communication technologies (ICT) to optimize energy usage. An analysis of the building's energy performance conducted between 3 and 28 April 2016 identified areas for improvement. Key focus areas included thermal insulation, lighting systems, installation insulation, and automation. The building's annual energy consumption was 549.24 kWh/m², with greenhouse gas emissions of 101.98 kg-CO₂/m², indicating the need for upgrades. Proposed measures included improving thermal insulation, upgrading to high-efficiency lighting systems, enhancing installation insulation, and introducing automation systems. Deficiencies such as the absence of an energy manager and automation system were addressed with suggested solutions. After implementing these measures, the building's annual energy consumption decreased to 528.24 kWh/m², saving 248,894.84 kWh. Greenhouse gas emissions dropped to 92.04 kg-CO₂/m², and annual cost savings totaled 174,243.55 TL. The investment's payback period was calculated as 3.84 years. Additionally, the building's Energy Performance Certificate rating improved from 'F' to 'C'. Switching to multi-term tariffs and updating lighting systems proved particularly cost-effective. This case study highlights the benefits of energy efficiency retrofits in healthcare facilities. By adopting smart building technologies, the Hospital reduced costs, minimized environmental impacts, and achieved a balance between economic and environmental objectives. The findings provide useful insights for similar projects in healthcare and other sectors.