Kırsal yerleşimlerde kapalı sistem sulama yatırımlarının sosyo-ekonomik etkilerinin belirlenmesi
Determination of socio-economic effects of pressurized pipe irrigation system in rural settlements
- Tez No: 921404
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı; kapalı sistem sulama yatırımlarının Burdur İli Bucak İlçesi Üzümlübel ve İncirdere köyleri örneğinde sosyo-ekonomik etkilerini belirlemektir. Bu kapsamda Bucak Sulama Birliği sulama sahasında yer alan Üzümlübel ve İncirdere köylerinde yaşayan ve sulama birliği üyesi olan çiftçiler, çalışmanın ilgi grupları olarak belirlenmiştir. Veriler, bu ilgi gruplarından anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; bölgeye Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve işletmeye açılan kapalı sulama sistem sulama alanlarında ön yüklemeli sulama sayaçları kurulumu ve hacim esaslı ücretlendirme ile suyun verimli ve tasarruflu kullanıldığı, çiftçilerin sulama yatırımı sonucu ürün deseninde değişiklikler yaptığı, nüfus azalış hızının dolayısıyla göçlerin azaldığı, hayvancılığa yönelik yemlik bitki yetiştiriciliğinin artışı ile hayvancılığın ekonomik getirisinin yükseldiği görülmüştür. Sonuç olarak sulama yatırımlarının kırsal yerleşimlere sosyo-ekonomik katkısının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the socio-economic effects of closed system irrigation investments in the example of Üzümlübel and İncirdere villages of Bucak District of Burdur Province. In this context, farmers living in Üzümlübel and İncirdere villages located in the Bucak Irrigation Union irrigation area and who are members of the irrigation union were determined as the interest groups of the study. Data were collected from these interest groups by survey method. According to the results of the study; It was observed that water was used efficiently and economically with the installation of pre-loaded irrigation meters and volume-based pricing in the closed irrigation system irrigation areas built by the General Directorate of State Hydraulic Works and put into operation in the region, farmers made changes in the product pattern as a result of irrigation investment, migration decreased due to the decrease in population rate, and the economic return of animal husbandry increased with the increase in the cultivation of forage plants for animal husbandry. As a result, it was determined that the socio-economic contribution of irrigation investments to rural settlements was high.