Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin yenidoğan bakımına katılımı ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between the participation of motherswith babies in the neonatal intensive care unit innewborn care and health literacy
- Tez No: 921403
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜŞRA CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin yenidoğan bakımına katılımı ve sağlık okuryazarlığı düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Sivas Numune Hastanesinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatışı yapılan bebeklerin anneleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Sivas Numune Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi 1. ve 2. düzeyde bebeği yatan, bebeğinin bakımına katılan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 205 anne oluşturmuştur. Veriler 22.05.2023-22.11.2023 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle Kişisel Bilgi Formu, Bakıma Katılımı Değerlendirme Ölçeği ve Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmeleri SPSS 23.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, YYBÜ' de Bebeği Yatan Anneler İçin Bakıma Katılımı Değerlendirme Ölçeği toplam puan ortalaması 11,38±1,86 olup annenin yenidoğanın bakımına katıldığı belirlenmiştir. Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği toplam puan ortalaması 91,26±17,23 olup annelerin sağlık okuryazarlığı düzeyinin yeterli olduğu saptanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklere ait iç geçerlik kat sayıları güvenirlik düzeyleri incelendiğinde, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği toplam ve alt boyutlarının genel güvenirlik düzeylerinin yüksek seviyede (yüksek seviye 0,81
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between participation in newborn care and the health literacy levels of mothers whose babies were hospitalized in a Neonatal Intensive Care Unit (NICU). Designed as a descriptive, cross-sectional study, the research population consisted of mothers whose babies were hospitalized in the NICU of Sivas Numune Hospital. The study sample included 205 mothers who were hospitalized, actively participated in the care of their babies, and volunteered to take part in the study at the Level 1 and Level 2 NICUs of Sivas Numune Hospital. Data collection was carried out through face-to-face interviews conducted between May 22, 2023, and November 22, 2023, using the Personal Information Form, the Care Participation Evaluation Scale, and the Health Literacy Scale. The statistical analyses of the collected data were performed using the SPSS 23.0 software package. According to the results obtained from the study, the average total score of the Participation in Care Evaluation Scale for Infancy Mothers in NICU is 11.38 ± 1.86, and it was determined that the mother participates in the care of the newborn. The total score average of the Health Literacy Scale is 91.26 ± 17.23 and it was determined that the health literacy level of the mothers was sufficient. When the reliability levels of the internal validity multiples of the scales used in the study were examined, it was determined that the general reliability levels of the total and sub- dimensions of the Health Literacy Scale were high (high level 0.81