Kateterli hastalardan izole edilmiş Proteus mirabilis üreten biyofilmde hemolizinin moleküler tespiti
Molecular detection of haemolysin in biofilm producing Proteus mirabilis isolated from catheterized patients
- Tez No: 921410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DERELLİ TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kateterli hastalardan biyofilm üreten Proteus mirabilis hemolizinin moleküler tespiti klinik mikrobiyolojide çok önemlidir. Kateterle ilişkili idrar yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan P. mirabilis, virülansını biyofilm oluşumuna ve hemolizin üretimine borçludur. Biyofilmler, bağışıklık tepkilerine ve antibiyotiklere karşı bakteriyel kalıcılığı artırarak enfeksiyon yönetimini zorlaştırır. P. mirabilis hemolizin üretimini anlamak, hedefe yönelik tedaviler için fayda sağlayabilir ve hasta sonuçlarını iyileştirebilir. Bu çalışmaya toplam 200 klinik örnek dahil edilmiştir. Sonuçlar 82 bakteriyel izolatın izole edildiğini ortaya koymuştur. Tanımlamanın ardından sonuçlar, 31 P. mirabilis izolatının kateterli hastalardan izole edildiğini ortaya çıkarmıştır. Bu durum P. mirabilis'in biyofilm, üreaz ve hemolizin üreticisi olduğunu göstermiştir. Hemolizin kodlayan hpmA geninin genetik tespiti yapılmış ve sonuçlar 27/31 izolatın (%87.09) hpmA geni taşıdığını ortaya koymuştur. Bu bulgular P. mirabilis virülansının önemini göstermekte ve hemolizin üretimini hedeflemenin kateterle ilişkili idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde terapötik stratejileri ve hasta sonuçlarını iyileştirebileceğini öne sürmektedir
Özet (Çeviri)
The molecular detection of haemolysin in biofilm-producing Proteus mirabilis from catheterized patients is crucial in clinical microbiology. P. mirabilis, a common cause of catheter-associated urinary tract infections, owes its virulence to biofilm formation and haemolysin production. Biofilms enhance bacterial persistence to immune responses and antibiotics, complicating infection management. Understanding haemolysin production in P. mirabilis can inform targeted therapies, improving patient outcomes. A total of two hundred clinical samples were included in this study. The results revealed the isolation of 82 bactertial isolates. After identification the results revealed that 31 P. mirabilis isolates were isolated from catheterized paitents. Theses P. mirabilis were found to be biofilm, urease and haemolysin producers. Genetic detection of haemolysin coding gene hpmA was done and the results revealed that 27/31 isolates (87.09%) carried hpmA gene. These findings highlight P. mirabilis virulence and suggest that targeting haemolysin production could enhance therapeutic strategies and patient outcomes in catheter-associated urinary tract infection management