İdrar yolu hastalarında çoklu ilaca dirençli Klebsiella pneumoniae'da biyofilm kodlama geninin moleküler tespiti
Molecular detection of biofilm coding gene in multi drug resistant Klebsiella pneumoniae in uti patients
- Tez No: 921409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DERELLİ TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hastanede yatan hastalardan biyofilm üreten Klebsiella pneumoniae'da luxS geninin moleküler tespiti klinik mikrobiyolojide önemli konulardan biridir. Biyofilmler bakterilerin kalıcılığını arttırmakta, bağışıklık tepkilerini ve antibiyotikleri atlatarak enfeksiyon tedavisini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalardan izole edilen K. pneumoniae izolatlarında biyofilm kodlayan geni tanımlamayı, böylece antibiyotik direncinin arkasındaki mekanizmaları anlamayı ve potansiyel olarak tedavi stratejilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmaya toplam 229 klinik örnek dahil edilmiştir. Sonuçlar 78 Gram-negatif bakteri izolatının izole edildiğini ortaya koymuştur. Tanımlamadan sonra 28 K. pneumoniae izolatının hastanede yatan hastalardan izole edildiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, K. pneumoniae izolatlarının biyofilm ve üreaz üreticisi olduğu tespit edilmiştir. Çekirdek algılama ile luxS geninin genetik tespiti yapılmış ve sonuçlar 28 izolatın (%100) luxS geni taşıdığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, K. pneumoniae virülansını vurgulamakta ve çekirdek algılama ile kalıcı idrar yolu enfeksiyonu yönetiminde terapötik stratejileri ve hasta sonuçlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Molecular detection of luxS gene in biofilm-producing Klebsiella pneumoniae from hospitalised patients is one of the important issues in clinical microbiology. Biofilms increase the persistence of bacteria and complicate the treatment of infection by evading immune responses and antibiotics. This study aims to identify the biofilm encoding gene in K. pneumoniae isolates from patients with urinary tract infections, thus understanding the mechanisms behind antibiotic resistance and potentially developing treatment strategies. A total of 200 clinical samples were included in this study. The results revealed that 78 Gram-negative bacterial isolates were isolated. After identification, 28 K. pneumoniae isolates were isolated from hospitalised patients. Furthermore, K. pneumoniae isolates were found to be biofilm and urease producers. Genetic detection of the luxS gene was performed by core detection and the results revealed that 28 isolates (100%) carried the luxS gene. These findings highlight the virulence of K. pneumoniae and suggest that quorum sensing may improve therapeutic strategies and patient outcomes in the management of persistent urinary tract infection