Irak'taki mide kanseri hastalarında Helicobacter pylori kaynaklı dna metilasyon genleri STMN1 ve DIMT1'in ilişkisi
The association of Helicobacter pylori induced dna methylation genes STMN1 and DIMT1 in Iraq gastric cancer patients
  1. Tez No: 921411
  2. Yazar: MOHAMMED ISMAIL IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Mide hastalıkları, özellikle Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu ile ilişkili olanlar, önemli bir küresel sağlık sorununu temsil etmektedir. Bu çalışma, H. pylori, virülans geni cagA ve miR-210 ve DIMT1 ve STMN1'in DNA metilasyon paternleri gibi anahtar moleküler belirteçlerin rolüne odaklanarak mide hastalıklarının altında yatan klinik, moleküler ve epigenetik faktörleri araştırmayı amaçlamıştır Sonuçlar, H. pylori enfeksiyonu ve cagA virülans geninin gastrit, mide kanseri ve lenfoma dahil olmak üzere çeşitli mide hastalıkları ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Odds oranı analizi, cagA pozitifliği ile artmış mide patolojisi riski arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur. Moleküler bulgular, hastalarda miR-210'un önemli ölçüde aşağı regülasyonunu vurgulayarak, mide kanseri progresyonu için tanısal bir biyobelirteç olarak potansiyelini ortaya koymuştur. Epigenetik analiz, hastaların %70,9'unda DIMT1'in hipermetilasyonunu ortaya çıkararak kritik bir epigenetik olay ve H. pylori kaynaklı mide kanserinin erken teşhisi için umut verici bir biyobelirteç olarak rolünü vurgulamıştır. Buna karşılık, STMN1 hipometilasyonu spesifik demografik ve klinik faktörlerle orta düzeyde ilişkiler göstermiş, ancak hastalığın ilerlemesinde daha az önemli görünmüştür. Bu bulgular, H. pylori'nin gastrik hastalık patogenezindeki önemli rolünün altını çizerek enfeksiyon, enflamasyon, hipoksi ve epigenetik düzensizlik arasındaki etkileşimi vurgulamaktadır. Çalışma, miR-210 ve DIMT1 metilasyonunun hastalık teşhisi ve takibi için değerli biyobelirteçler olduğunu öne sürmektedir. Ayrıca sonuçlar, mide hastalığı hastalarının sonuçlarını iyileştirmek için moleküler ve epigenetik belirteçleri tanı protokollerine ve terapötik stratejilere entegre etme potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gastric diseases, particularly those associated with Helicobacter pylori (H. pylori) infection, represent a significant global health challenge. This study aimed to investigate the clinical, molecular, and epigenetic factors underlying gastric diseases, focusing on the role of H. pylori, its virulence gene cagA, and key molecular markers such as miR-210 and DNA methylation patterns of DIMT1 and STMN1.The results demonstrated that H. pylori infection and its cagA virulence gene were strongly associated with various gastric diseases, including gastritis, gastric cancer, and lymphoma. Odds ratio analysis revealed a robust link between cagA positivity and increased risk of gastric pathologies. Molecular findings highlighted significant downregulation of miR-210 in patients, suggesting its potential as a diagnostic biomarker for gastric cancer progression. Epigenetic analysis revealed hypermethylation of DIMT1 in 70.9% of patients, emphasizing its role as a critical epigenetic event and a promising biomarker for early detection of H. pylori-induced gastric cancer. In contrast, STMN1 hypomethylation showed moderate associations with specific demographic and clinical factors but appeared less significant in disease progression. These findings underscore the pivotal role of H. pylori in gastric disease pathogenesis, highlighting the interplay between infection, inflammation, hypoxia, and epigenetic dysregulation. The study suggests that miR-210 and DIMT1 methylation are valuable biomarkers for disease diagnosis and monitoring. Furthermore, the results emphasize the potential of integrating molecular and epigenetic markers into diagnostic protocols and therapeutic strategies to improve outcomes for gastric disease patients