Transient reseptör potansiyel vanilloid 1 (TRPV1) agonisti kapsaisin ve antagonisti kapsazepinin farelerde korku koşullanma üzerine etkileri
The effects of transient receptor potential vanilloid 1 (TRPV1) agonist capsaicin and antagonist capsazepine on fear conditioning in mice
  1. Tez No: 753250
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN HAKAN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Transient Reseptör Potansiyel Vanilloid 1 (TRPV1) kanalları hücre membranı yerleşimli, içinde bir katyon kanalı bulunduran ve açıldığı zaman hücre içine kalsiyum girişine neden olan bir kanaldır. Bu çalışmada TRPV1 agonisti kapsaisin ve antagonisti kapsazepin'in korku koşullanma üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada her grupta 10 hayvan olacak şekilde Balb/c türü toplam 300 adet fare kullanıldı. Davranış deneylerinde deneklere gruplarına uygun olarak TRPV1 agonisti kapsaisin (1 mg/kg, i.p.) veya TRPV1 antagonisti kapsazepin (1 mg/kg, i.p.) veya çözücü (1:1:8) uygulandı. Tüm gruplara rota-rod performans testi bağlamsal korku koşullanma testi ve ipuçlu korku koşullanma testi yapıldı. Kapsaisin ve kapsazepin gerek bağlamsal gerek ipuçlu korku koşullanma testinde öğrenme ve bellek sürecinin hiçbir aşamasında (edinim, konsolidasyon, geri çağırma, sönme ve rekonsolidasyon) istatistiksel anlamlı bir değişiklik oluşturmadı. Elde ettiğimiz sonuçlar kapsaisin ve kapsazepin'in ve dolayısı ile TRPV1 reseptörlerinin farelerde bağlamsal ve ipuçlu korku koşullanma testi ile incelenen belleğin bazal durumu üzerine herhangi bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, yapılan testlerin sağlıklı genç erişkin farelerde gerçekleştirildiğinin mutlaka göz önünde bulundurulması gereklidir. Elde ettiğimiz sonuçlar kapsaisin ve kapsazepin'in ve dolayısı ile TRPV1 reseptörlerinin farelerde bağlamsal ve ipuçlu korku koşullanma testi ile incelenen belleğin bazal durumu üzerine herhangi bir etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Transient Receptor Potential Vanilloid 1 (TRPV1) channels are located in the cell membrane, contain a cation channel, and when opened, cause calcium entry into the cell. The aim of this study was to investigate the effects of transient receptor potential vanilloid 1 (TRPV1) agonist capsaicin and antagonist capsazepine on fear conditioning in mice. In total 300 Balb/c mice were divided into 30 groups (n= 10 animals for each group). In the behavioral experiments, the TRPV1 antagonist capsazepine (1 mg/kg, i.p.) or TRPV1 agonist capsaicin (1 mg/kg, i.p.) or solvent (1:1:8) were administered to subjects according to their groups. Rota-rod performance test, contextual and cued fear conditioning test were performed in all groups. Capsaicin and capsazepine were not statistically significant at any stage (acquisition, consolidation, retrieval, extinction, and reconsolidation) of the learning and memory process in the contextual and cued fear conditioning test. Our results show that capsaicin and capsazepine, and thus TRPV1 receptors, have no effect on the basal state of memory examined by contextual and cued fear conditioning testing in mice. However, it must be considered that the tests were performed in healthy young adult mice. The results show that capsaicin and capsazepine, and thus TRPV1 receptors, have no effect on the basal state of memory examined by the contextual and cue fear conditioning test in mice.