Düzce'nin yaprak pireleri (Hemiptera: Auchenorrhyncha: Cicadellidae) üzerine faunistik çalışmalar
Faunistic studies on the leafhoppers (Hemiptera: Auchenorrhyncha: Cicadellidae) of Düzce
  1. Tez No: 921440
  2. Yazar: MEHMET YARBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DEMİR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Düzce ili bu tezin çalışma sahası olarak seçilmiştir. Sahada 2023 yılında nisan-ekim aylarında arazi çalışmaları yapılarak Cicadellidae (Hemiptera: Auchenorrhyncha) familyasına ait 679 örnek toplanmıştır. Standart müze materyali olarak hazırlanan örnekler, bilinen laboratuvar yöntemleri ve mevcut literatür kullanılarak teşhisleri yapılmıştır. 6 altfamilyanın 32 cinsine ait 36 türün 25'inin tür teşhisi yapılmış olup diğerleri geçici teşhisleri ile sp. olarak verilmiştir. Tespit edilen türlerin Türkiye'deki dağılımları ve toplama kayıtları cins ve altfamilyalara göre düzenlenerek listelenmiştir. Sonuç olarak, bu türlerden 22'si Düzce ili için yeni kayıt olup bunlardan 5'i Batı Karadeniz Bölgesi için, 3'ü Karadeniz Bölgesi için yeni kayıtlar olarak belirlenmiştir. Türkiye'den sadece Yozgat (İçanadolu Bölgesi)'tan bilinmekte olan Anoscopus flavostriatus (Donovan, 1799) türü bu çalışma ile Karadeniz Bölgesinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Düzce province located in the Western Black Sea Region of Turkey was selected as the study area of this thesis. Field studies were carried out in the field between April and October 2023 and 679 specimens belonging to the family Cicadellidae (Hemiptera: Auchenorrhyncha) were collected. The specimens prepared as standard museum material were identified using known laboratory methods and available literature. Specimen identifications were made for 25 of 36 species belonging to 32 genera of 6 subfamilies, and the others were given as sp. with their provisional identifications. The distributions and collection records of the identified species in Turkey were listed by arranging them according to genus and subfamilies. As a result, 22 of these species are new records for Düzce province, 5 of them are new records for the Western Black Sea Region and 3 of them are new records for the Black Sea Region. Anoscopus flavostriatus (Donovan, 1799), which is known only from Yozgat (İçanadolu Region) in Turkey, was identified in the Black Sea Region in this study.