Düzce ili fındık bahçelerinde Botrytis cinerea'nın neden olduğu gri küfün kontrolü
Control of gray mold caused by Botrytis cinerea in hazelnut orchards in Düzce province
  1. Tez No: 990389
  2. Yazar: ESRA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN GÖRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Düzce ili ve ilçelerinde fındık (Corylus avellana L.) üretim alanlarında gri küf hastalığı etmeni Botrytis cinerea'nın yaygınlığını, patojenitesini ve bazı fungisitler ile biyolojik mücadele ajanlarına karşı duyarlılığını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. 2022 yılı üretim sezonunda gerçekleştirilen survey çalışmaları sonucunda 8 ilçede yer alan 166 adet bahçeden alınan örnekler değerlendirilmiş, toplam 163 örnekten 72 adet B. cinerea izolatı elde edilmiştir. Morfolojik ve moleküler analizlerle teşhis edilen izolatlar arasından seçilen yedi temsilci izolatın patojenisite testleri yapılmıştır. Çotanak, yaprak ve züruf denemelerinde 2B2 numaralı izolat en yüksek hastalık şiddetini göstermiştir. Bu izolat ile yürütülen fungisit denemelerinde en yüksek inhibisyon oranı 1 µg/mL dozda tebuconazole (%73,30) ve thiophanate-methyl ile belirlenmiştir. Biyolojik mücadele denemelerinde ise Trichoderma harzianum KRL AG-2'nin hastalık gelişimini tamamen engellediği, Pythium oligandrum M1'in yüksek düzeyde etkili olduğu saptanmıştır. Sonuçlar, B. cinerea'nın Düzce'de fındık üretim alanlarında önemli bir fitopatolojik potansiyel taşıdığını ve bazı biyolojik ajanların kimyasal fungisitlere alternatif oluşturabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, sürdürülebilir fındık üretiminde entegre hastalık yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine bilimsel katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence, pathogenicity, and sensitivity of the grey mold pathogen Botrytis cinerea to selected fungicides and biological control agents in hazelnut (Corylus avellana L.) production areas of Düzce province and its districts. During the 2022 production season, survey studies were carried out in 166 orchards across 8 districts, and a total of 72 B. cinerea isolates were obtained from 163 samples. Pathogen identification was confirmed by morphological and molecular analyses. Pathogenicity tests were performed on seven representative isolates selected from the total isolate collection. Among them, isolate 2B2 showed the highest disease severity in nut cluster, leaf, and husk assays. Fungicide sensitivity tests conducted with this isolate revealed that tebuconazole (73.30% inhibition at 1 µg/mL) and thiophanate-methyl exhibited the strongest inhibitory effects. In biological control assays, Trichoderma harzianum KRL AG-2 completely suppressed disease development, while Pythium oligandrum M1 was also found to be highly effective. The results demonstrate that B. cinerea poses a significant phytopathological threat to hazelnut production areas in Düzce and that certain biological control agents may serve as potential alternatives to chemical fungicides. This study provides scientific support for the development of integrated disease management strategies toward sustainable hazelnut production.