Marmara Bölgesinde çevre kirliliği ve habitat kalitesinin tespitinde biyoizleyici olarak Avrupa Yaban Tavşanı (Lepus europaeus)'nın incelenmesi
Investigation of the European Hare (Lepus europaeus) as a biomonitor in the determination of environmental pollution and habitat quality in the Marmara Region
  1. Tez No: 921444
  2. Yazar: SENEM ÜMRAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çevre kirliliği günümüzde canlı sağlığı üzerinde tehlikeli olabilecek seviyelere ulaşmıştır. Türkiye'nin kuzey batı bölümünde yer alan Marmara Bölgesi farklı sektörlerden gelen kirletici kaynaklardan yoğun olarak etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Marmara Bölgesi'nden Avrupa yaban tavşanları (Lepus europaeus)'nın deri ve kas örneklerindeki krom (Cr), manganez (Mn), bakır (Cu), çinko (Zn), arsenik (As), selenyum (Se), kadmiyum (Cd), kurşun (Pb) ve cıva (Hg) kalıntılarının seviyelerini incelemek ve bu bölgedeki çevresel metal kirliliğini ve habitat kalitesini değerlendirmektir. Cr (8.69 mg/kg), Mn (3.27 mg/kg), Zn (48.37 mg/kg), As (0.07 mg/kg), Se (0.29 mg/kg), Cd (0.39 mg/kg) ve Pb (1.12 mg/kg)'nin ortalama konsantrasyonları yaban tavşanının derisinde en yüksekken Cu (4.59 mg/kg) ve Hg (0.03 mg/kg)'nin konsantrasyonları kasta en yüksekti. Yaban tavşanı kaslarında belirlenen Pb (52 örnekten 30'unda, %57,69), Cd (42 örnekten 42'sinde, %100), Cr (52 örnekten 47'sinde, %90,38) ve Hg (52 örnekten 9'unda, %16,98) konsantrasyonları mevzuatta öngörülen hijyen limitlerini aştı. Bununla beraber, Pearson korelasyon analizi yaban tavşanlarında incelenen ağır metaller arasında değişen derecelerde anlamlı korelasyonlar olduğunu gösterdi ve çalışma alanında çeşitli antropojenik kirletici kaynakların bulunduğunu doğruladı.
Özet (Çeviri)
The environmental pollution has now reached levels that can be dangerous to the health of living organisms. The Marmara Region is highly affected by pollutant sources from various sectors. The aim of this study is to examine the levels of chromium (Cr), manganese (Mn), copper (Cu), zinc (Zn), arsenic (As), selenium (Se), cadmium (Cd), lead (Pb), and mercury (Hg) residues in the skin and muscle samples of European hares (Lepus europaeus) from the Marmara Region of Türkiye and to evaluate the environmental metal pollution and habitat quality in this region. The average concentrations of Cr (8.69 mg/kg), Mn (3.27 mg/kg), Zn (48.37 mg/kg), As (0.07 mg/kg), Se (0.29 mg/kg), Cd (0.39 mg/kg), and Pb (1.12 mg/kg) were highest in the skin of the hares; the concentrations of Cu (4.59 mg/kg) and Hg (0.03 mg/kg) were highest in the muscle. The concentrations of Pb (in 30 out of 52 samples, 57.69%), Cd (in all 42 samples, 100%), Cr (in 47 out of 52 samples, 90.38%), and Hg (in 9 out of 52 samples, 16.98%) determined in the muscles of hares exceeded the hygiene limits stipulated in the regulations. However, Pearson correlation analysis showed varying degrees of significant correlations among the heavy metals studied in European hares and confirmed the presence of various anthropogenic pollutant sources in the study area.