Yoğun bakım hemşirelerinin yaşlı bireylere ilişkin tutumlarının bakım davranışlarına etkisinin belirlenmesi
Determining the effects of intensive care nurses' attitudes towards older people on their care behaviors
  1. Tez No: 921447
  2. Yazar: İZEL KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİSUN KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerinin yaşlı bireylere ilişkin tutumlarının bakım davranışlarına etkisinin belirlenmesidir. Araştırma, 15 Ekim 2023-05 Haziran 2024 tarihleri arasında Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde yapılmıştır. Araştırma örneklemini, ünitelerde çalışan 90 hemşire oluşturmuştur. Veriler,“Hemşire Tanıtım Formu”,“UCLA Geriatrik Tutumlar (UCLA-GA) Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24)”ile toplanmıştır. Veri analizinde; sayı, yüzde, tanımlayıcı istatistikler, Kolmogrov-Smirnov, One Way ANOVA, bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda, hemşirelerin yaş ortalamaları 31,47±6,81 olup, %77,8'i kadın ve %80,0'i lisans mezunudur. Çalışmamızda, UCLA-GA ölçek puan ortalaması 45,95±6,29, BDÖ-24 puan ortalaması 5,17±0,61 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the effect of intensive care nurses' attitudes towards older adults on their care behaviors. The research was conducted between October 15, 2023, and June 5, 2024, in the Intensive Care Units of Yenimahalle Training and Research Hospital and Hacettepe Adult Hospital. The research sample consisted of 90 nurses working in these units. Data were collected using the“Nurse Introduction Form,”“UCLA Geriatric Attitudes (UCLA-GA) Scale,”and“Care Behaviors Inventory-24 (CBI-24).”For data analysis, numerical data, percentage, descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, One-Way ANOVA, independent samples t-test, Pearson correlation, and simple linear regression analysis were utilized. The average age of the nurses was 31.47±6.81 years; 77.8% were female, 80.0% had a bachelor's degree. In our study, the mean UCLA-GA scale score and the mean CBI-24 score were found to be 45.95±6.29 and 5.17±0.61, respectively. A statistically significant difference was found in the total mean score of the UCLA-GA scale according to the nurses' satisfaction with working in the intensive care unit and their perception that the work environment supports their work positively.