Okul öncesi öğretmenlerinde işe bağlı kas-iskelet ağrısı prevalansı ve etkı̇leyen faktörlerin belirlenmesi
Prevalence of work-related musculoskeletal pain in preschool teachers and determination of affecting factors
- Tez No: 921473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerin çalışma ortamında karşılaştıkları ergonomik ve psikososyal risklerin belirlenmesini ve bu risklerin kas-iskelet sistemi üzerindeki etkilerinin analiz edilmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın evrenini Türkiye genelinde özel ya da kamuda en az 6 aydır çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Basit örnekleme metoduyla çalışma kapsamında 366 öğretmene ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacılar tarafından hazırlanan online anket formu kullanılmıştır. Bu formda; tanıtıcı bilgi formu ve Cornell işe bağlı kas iskelet ağrı değerlendirme ölçeği soruları yer almaktadır. Çalışmanın sonucuna bakıldığında, öğretmenler farklı vücut bölgelerinde yaşadığı kas-iskelet ağrısı (KİSR) yaygınlığını göstermektedir. En yüksek yaşanan ağrı bölgeleri Boyun, Bel ve Sırt şeklinde belirtilmiştir. Bunların kadın ve erkeklerdeki oranları ile yaşlara göre farklı olmaktadır. En yüksek bu bölgelerin çıkması, merkezi sinir sistemi üzerinden aynı bölgelerden sinirlerin geçmesi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the ergonomic and psychosocial risks faced by preschool teachers in their work environment and analyze the effects of these risks on the musculoskeletal system. The study population consists of teachers who have been working for at least six months in private or public institutions across Turkey. Using the simple random sampling method, 366 teachers were included in the study. An online questionnaire form prepared by the researchers was used to collect data. This form includes a demographic information section and questions from the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire.The results of the study indicate the prevalence of musculoskeletal pain (MSP) experienced by teachers in different body regions. The most common areas of pain were reported to be the neck, lower back, and upper back. The prevalence of pain in these regions varies by gender and age. The prominence of these areas was attributed to the fact that nerves passing through these regions are connected to the central nervous system.