Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyetlerinde okul öncesi eğitim sisteminin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of preschool education system of Azerbaijan and Turkey
- Tez No: 110572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu araştırmada Türkiye ve Azerbaycan'daki Okul Öncesi Eğitim sistemi, kurumlarda çalışan personeller, uygulanan programlar, kurumların fiziksel yapıları ve okul öncesi eğitim dalında öğretmen yetiştiren kurumlar incelenmiş ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Elde edilen çalışmalara bakıldığında, Türkiye'de de, Azerbaycan'da da Okul Öncesi Eğitimi eski yıllara dayanmaktadır. 1915 yılında açılan ilk Ana Öğretmen Okulu 370 mezun vermiştir. 1961 yılından sonra daha hızlı gelişim gösteren Okul Öncesi Eğitimi yeniden gündeme gelmiş ve çalışmaların bu kadar gelişme göstermesi sonucunda 1992 yılında M.E.B. bünyesinde yeni birim olarak Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Azerbaycan Sovyetlerden ayrıldıktan sonra bağımsız bir devlet olarak çalışmalar, reformlar içine girmiştir. Türkiye'de Okul Öncesi Öğretmenlerinin eğitimi 116 yıl öncesine dayanmaktadır. Cumhuriyet döneminde bu dalda eğitim veren öğretmen sayısı 136 olarak tespit edilmiştir. Artan öğretmen ihtiyacından dolayı 1963 - 1964 yıllarında Kız meslek Liseleri'nde“Çocuk Gelişimi ve Bakımı Bölümü”açılmıştır. Ayrıca Türkiye'de Okul Öncesi Eğitimi farklı kurum bünyesinde toplanmıştır. Bunlar : 1. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olanlar. 2. Sağlık Bakanlığına bağlı olan. 3. Üniversitelere bağlı olanlar. 4. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olanlar. 5. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı olanlar. 6. Vakıf ve Derneklere bağlı olanlar. Azerbaycan'da öğretmen yetiştirme kurumlar faaliyetlerine 1879 yılında başlamıştır. Bunların başında Gori Öğretmenler Senaryomu gelmiştir. İlk Pedagoji Üniversite 1921 yılında kurulmuştur. Bir fakülte ve yediöğretmenle faaliyetine başlayan üniversitenin günümüzde kırktan fazla bölümü vardır. Okul Öncesi Eğitimi iki bölümde faaliyet göstermektedir. 1. Okul Öncesi Eğitim Pedagojisi ve Metotları. 2. Pedagoji ve Psikoloji. Türkiye Cumhuriyeti 'nde 1739 sayılı M.E.T.K esas alınarak tüm eğitim sistemi bu kanuna dayanarak yürütülmektedir. Okul öncesi eğitimin amaçları ve ilkeleri Türk Milli Eğitimin genel amaçlan doğrultusunda çocukların beden, zihin, dil, duygu ve sosyal yönden gelişmelerini, milli, manevi, insani değerleri kazanmalarını, millet, vatan, Atatürk, bayram sevgisini benimsemelerini, Türkçe'yi doğru ve güzel konuşmalarını içermektedir. Azerbaycan Eğitim Sistemi de Türk Milli Eğitim Sistemi ve amaçlarına çok yakın bir eğitim sistemi çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye'de okul öncesi eğitim dalında bulunan sorunlar tespit edilerek giderilmeye çalışılmakta, özellikle milli kaynak açısından oluşan sorunları ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Elde edilen veriler sonunda 1999 - 2000 öğretim yılında 9882 okul öncesi öğretim kurumu bulunmakta, bu kurumlarda 15696 öğretmen görev yapmakta ve 251596 öğrenciye eğitim hizmeti verilmektedir. Azerbaycan'da eğitim reformu üç aşamada düşünülmekte ve bu eğitim reformu sadece okul öncesi eğitimi yönünde değil tüm eğitim sisteminde yapılmaktadır. Okul yapılan araç gereç yönünden Türkiye'de de Azerbaycan'da da okul öncesi kurumların yapı olarak çocuk merkezli olduğu, binanın yapısı, içerdiği araç - gereç her yönü ile bir bütün oluşturmuş, tamamen çocuğa merkez olarak ayarlanmıştır. Okul binasının yapımına, odaların genişliğine, çocuğun rahat, kısıtlanmadan hareket edebileceği, alanlar oluşturulmuş, seçilen araç - gereç, mobilyadan, sınıfların duvarlannda kullanılan renklere vestiyer, dolaplarından uyku odalarına, tuvalet, lavabolardan, mutfak düzenine kadar tüm ayrıntılara dikkat edilmiştir. Okul yönetimi kurumun en önemli faktörüdür. Her iki ülkede kurum yönetimi eğitimin en iyi şekilde sürdürülmesi için tüm çalışmalarını yürütmekte, personel dağılımında ise en ince ayrıntıya bile dikkat edilmektedir. Türkiye'de okul öncesieğitim programı üç aşamada yürütülmektedir. - Yıllık plan. - Ünite planı. - Günlük plan. Azerbaycan'da bu program iki aşamadan oluşmaktadır. - Yıllık plan. - Günlük plan. Ana okulunda uygulanan eğitim programı çocuğun kültürel ve sosyal özelliklerini geliştirme ile ilgili davranışlar içermektedir. Bu davranış eğitimi kültürü okulda olduğu kadar aile içinde de sürdürülmelidir. Ayrıca her iki ülkede de okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan yıllık, ünite ve günlük plan örnekleri verilmiştir. Türkiye'deki okul öncesi kurumların sayısal verileri, her iki ülkedeki birer ana okulundan fotoğraf örnekleri ekler sayısında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, Pre-school Education systems of Turkey and Azerbaijan, personnels of institutions, applied programs, physical conditions of institutions and institutions which educate teachers of pre-school departments were examined and utilized. When we looked at the results, we see that pre-school education is based on the previous years both in Azerbaijan and Turkey. The first pre-school which was founded in 1915 gave 370 ( three hundred and seventy ) graduates. After 1961, pre-school education developed faster and became a current issue, therefore; in 1 992 (nineteen Ninety two ) the General Directorship of pre-school Education. After Azerbaijan separated from the Soviet Unions as an independant state, the studies passed through reformation. Education of pre school teachers is based on 116 (one hundred and sixteen ) years ago. The number of teachers who teach in this field during the initial period of Turkish Republic is determined as 136 ( one hundred and thirty six ). Because of the rising need for teachers, Child Maturity and Cara Department was opened in Professions Schools for Girls in the years of 1 963 - 1964. Also, in Turkey, pre-school is collected in different institutions structures. These are: 1. The ones connected to the Ministry of Education. 2. The ones connected to the Ministry of Health. 3. The ones connected to universities. 4. The ones connected to the Ministry of Labor and Social Securiry. 5. The ones connected to the Institution of Social Services and Child Protiction. 6. The ones connected to foundations and societies. ivThe institutions which educate teachers began to operate in 1879. One of the operations is Teacher Seminars. The first Pedagogy University was founded in 1921. The university which beganto its operations with one faculty and seven teachers has more than 40 departments today. Pre-school education operates in tvo branchers; 1. Pre-school Education Pedagogics and Medhods. 2. Pedagogics and Psychology. The whole education system in Turkish Republic is carried out depending on the basis of the law number 1739 (M.E.T.K.) In the direction of the general goals of the ministry of education, the objectives and principles of pre school education include children's physical, mental, language, emotional and social development, to make them earn national, moral and human values, assimilation of nation, motherland, Atatürk and festivity love and making them speaking Turkish fluently. The Education System of Azerbaijan continues to its operations in accordance with the objectives of Turkish Education System. In Turkey, problems in pre-school education area are being tried to determined and solved, especially financial problems are focused to be fixed primarily. Gathered data reveals that as of 1999-2000 season, there are 9882 pre school education institutions and 15696 teachers perform educational service for 251596 students. Educational reform in Azerbaijan will be carried out through a 3-stage plan not regarding only for pre-school education but also for the entire education system. Both" in Turkey and Azerbaijan, structures of pre-school institutions are built children centric and form an integrity with other utilities in the school. All details are handled carefully such as constructing the building, vbroadness of rooms, creating enough space for children to move and play comfortably, tools and utilities, furniture, colors of classroom walls, sleeping rooms, checkroom, toilets and lavatories and arrangement of kitchens. School administration plays the main role in the institution. In both countries, school management's work with an ongoing manner and consider every detail in the distribution of personnel. Pre-school education program in Turkey is carried out in 3 stages: - Annual plan. - Unity plan. - Daily plan. This program consists of two stages in Azerbaijan: - Annual plan. - Daily plan. The education programme applied to kindergarten contains behaviors related to the children's cultural and social characteristics. The refinement of behavior training should be carried on in family environment as well as in the school. In addition, annual, daily and unity plan samples are given which are applied in pre-school education institutions in both countries. Statistics from Turkey's pre-school education institutions and a few sample photos of kindergartens from both countries are presented in the appendix. VI