Okulöncesi eğitim programındaki aile katılımı etkinliklerinin anasınıfı öğretmenleri ve veli görüşleri açısından incelenmesi
The survey of the family involvement activities in preschool training programme in terms of preschool teachers and parental view
- Tez No: 228940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU DERETARLA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı Okul öncesi eğitim programlarında aile katılımı etkinliklerinin öğretmen ve veli görüşleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Adana ili merkez ilçelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 4 bağımsız anaokulu ve 16 ilköğretim okullu olmak üzere toplam 20 okuldan; 288 veli ve 61 anasınıfı öğretmeni oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anket formları ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak toplanmıştır. Görüşmeye 10 anasınıfı öğretmeni ve 17 anasınıfı velisi katılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında yapılmış ve bazı verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, ki- kare gibi betimsel istatistiklere yer verilmiştir. Çalışmadaki görüşme sonucundaki veriler içerik analizi kullanılarak araştırmacı tarafından belirlenen kriterlere göre incelenmiştir.Araştırma sonucunda öğretmenlerin yıllık planda sık yer verdikleri aile katılım etkinlikleri içerisinde evde yapılacak etkinlikler, ebeveynlerin eğitim etkinliklerine katılımı ve okul ziyaretleri yer almaktadır. Yıllık planda hiç yer verilmeyen aile katılım etkinlikleri ise yönetim ve karar verme süreçlerine katılım, ev ziyaretleri, eğitim panoları, telefon görüşmeleri, teyp kayıtları, toplu dosyalar, toplantılar ve geliş-gidiş saatleridir.Öğretmenlerin meslek yıllarına göre aile katılımına yer verme durumlarında ise meslek yılının ilk on yılında olan öğretmenler orta ve alt düzeyde yer verirken on bir ve üzeri meslek yılına sahip olan öğretmenlerin üst seviyede yer verdikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin eğitim durumlarına göre aile katılım etkinliklerine yer verme sıklıklarına bakıldığında ön lisans mezunu olan öğretmenlerin katılım etkinliklerine orta ve üst düzeyde yer verdikleri lisans mezunu olan öğretmenlerin ise alt düzeyde yer verdikleri bulunmuştur.Velilerin yaşlarının aile katılım etkinlikleri ile farklılaşıp farklılaşmadığını anlamak için yapılan ki kare testi sonucu, anlamlılığın (P ?.399) olmadığı görülmüştür. Diğer yandan eğitim durumlarına göre bakıldığında, eğitim durumlarıyla katılım durumları arasında anlamlı farklılığın oluştuğu (P ?.023) ki kare testi sonucu görülmektedir.Nitel verilerin bulgularına göre; öğretmenlerin aile katılım formu kullandıkları, veliler için konferanslar düzenledikleri, bireysel görüşmeler yaptıkları, ebeveynleri sınıfa davet ettikleri, geliş-gidiş saatlerinde görüşmeler yaptıkları, yazışmalar kullandıkları ve eğitim panoları kullandıkları ortaya çıkmıştır. Ancak öğretmen ve veli kaynaklı sebeplerden dolayı aile katılımının tam anlamıyla gerçekleştirilemediği belirlenmiştir.Velilerle yapılan görüşmeler sonucunda çalışmayan velilerin hemen her gün okula uğradıkları çalışan velilerin ise haftada ya da ayda bir kez okula geldikleri ortaya çıkmıştır. Genel olarak öğretmenle yüz yüze görüşmeyi tercih ettikleri, yazışmalar kullandıkları, bu yazışmaların daha çok çalışma sayfaları ve günlük bilgilendirme notları olduğu, ev ziyaretlerinin gerçekleşmediği, velilerin acil bir durum anında arandıkları ve zaman zaman etkinlikler için materyal temini ve maddi destek istendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the objective is that the survey of the family involvement activities in the Ministry of Education preschool training programme in terms of preschool teachers and parental. The practice group of this survey is formed by 288 parents and 61 preschool teachers; at total 20 schools, all of which are inspected by the Ministry of Education and 4 out of 20 are independent preschools, the other 16 are elementary schools in the central districts of Adana. The data have been obtained through using the semi-structured interview forms and the questionnaire forms developed by the researcher.10 preschool teachers and 17 preschool parents are involved in the interview. The analysis of the data is made in a computerized media and given place to some descriptive statistics such as periodicity, percentage, arithmetic mean and square-k in the arrangement of some data.The outcomes of the interview in the survey have been investigated by using implied analysis according to the criteria which are determined by the researcher. At the end of the study, the home activities that teachers? densely include in their yearly plans, the participation of the parents? in the training activities and their visiting the schools are assigned. Family involvement activities that have never been mentioned in the yearly plans are the sharing of management and adjudication period, home visits, training boards, telephone calls, the tape recordings, collective files, meetings and the arrival and departure hours.Observing the teachers? ranking the family involvement is according to their career years, it is stated that those who are in their first ten year pay nominal and slight importance; whereas, those who are in their eleventh and upper years rank the family involvement at a high level. In terms of the teachers? caring the family participation activities considering their educational status, it is found out that the teachers having the college diploma value the involvement at an intermediate high level and those having faculty degree value them at a low level.The result of the square-k test carried on to determine whether the ages of the parents differ in the involvement activities or not shows that the consistency is not (P=.399)On the other hand, according to their educational status, it occurs a meaningful difference (P=.023) between the educational status and participation progress as a square-k test result. According to qualitative data findings, it has been considered that teachers who have used family involvement forms, having held conferences for parents, having had individual conversations, having invited parents to the classroom, having had talks at the arrival and departure hours, having used correspondence and having used training boards. However, it has been determined that on account of the causes resulting from both the teacher and parents, the family involvement is not achieved properly.As an outcome of the talks with the parents, it has been found that the inactive parents visit the schools nearly every day; whereas, those who are employed visit the school once a week or once a month.It is deduced that the parents generally prefer to talk to the teacher face to face, having used correspondence especially the worksheets and daily informing notes, not having actualized the home visits, having been called in case of an emergency and having been demanded financial support in order to provide materials and the activities.