Kazakistan'da yabancı sermaye yatırımları ve Kazak ekonomisine etkileri
Foreign capital investments in Kazakhstan and their effects on Kazakh economy
- Tez No: 92148
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KAZAKİSTAN'DA YABANCI SERMAYE YATIRIMLARI VE KAZAK EKONOMİSİNE ETKİLERİ Aliya ABELDİNOVA İktisat Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1999 Danışman: Prof.Dr. S. Rıdvan KARLUK Doğrudan yabancı sermaye yatırımları gelişmekte olan ülkelerin kalkınma ve dünya ekonomisinin globalleşme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Portföy yatırımlarından farklı olarak, doğrudan yatırımlar, bir ülkede bir firmanın satın alınması veya yeni bir firmanın kurulması veya mevcut bir firmanın sermayesinin arttırılması şeklinde yapılmakta ve kendisiyle birlikte teknoloji, işletmecilik bilgisi ve yatırımcının kontrol yetkisini de beraberinde getirmektedir. Yabancı şirketler bir ülkede yatırıma karar verirken karlılık olanakları, ekonomik ve politik istikrar, hükümet politikaları gibi birçok ekonomik, siyasal, psikolojik ve hukuksal faktörü göz önünde tutmaktadırlar. Yabancı sermaye yatırımları ev sahibi ülke ekonomisindeki sermaye birikimi, teknolojik gelişme, ödemeler dengesi, istihdam ve bölgesel kalkınma üzerinde olumlu etkiler yaratmakta, böylece ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmaktadırlar. Günümüzde birçok gelişmekte olan ülke gibi, Kazakistan da yabancı yatırımları çekmeye çalışmaktadır. Serbest piyasa ekonomisine geçiş süreciniIll yaşayan Kazakistan, ekonomik reform programını ve yeniden yapılanma çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir. Ülkenin sahip olduğu zengin doğal kaynaklar, büyük sanayi potansiyeli ve geniş pazar yabancı sermayenin gelmesini teşvik etmektedir. Kazakistan'a gelen yabancı şirketler en başta petrol ve gaz sanayileri olmak üzere, madencilik ve metalürji, inşaat, bankacılık, ulaştırma ve haberleşme alanlarında yoğun yatırım yapmaktadırlar. Yabancı sermaye yatırımları içinde Türk yatırımları büyük öneme sahip olmakta ve ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmaktadırlar. Kazakistan'da yatırım ikliminin iyileştirilmesi için çeşitli yasal düzenlemeler yapılmakta ve ayrıcalık ve kolaylıklar sağlanmaktadır. Bunun yanında, ilk yapılması gerekenler arasında; vergi ve yasama sistemlerini sağlamlaştırmaya devam etmek ve uluslararası piyasalarda Kazakistan'ın imajını güçlendirme stratejisini geliştirmeye devam etmek gelmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Direct foreign capital investments take a great part on the development of developing countries and on the world's global duration. Direct investments, being different from portfolio investments, are made as buying a company in a country, establishing a new company or increasing capital of an existing company and, it brings control authority of the investor with if s technology and administration knowledge. When foreign companies decide for an investment in a country they take care of some economical, political, psychological and legal factors such as profitabilities, stability of economy, politics, and government policies. Foreign capital investments have positive effects on the country's economy's capital accumulation, technological development, balance of payments, employment level as well as on regional development in order to the development of economy of the country. Today, like other developing countries, Kazakhstan is also trying to get foreign investments. Kazakhstan which has been having a transmission duration to free market economy, has been performing it's economic modification program and a new construction successfully. Country's rich resources, great industrial potential and the great market support the incoming foreign capital. Foreign companies that come to Kazakhstan have dense investments on petroleum and gas industry, mining, metallurgy, building, banking, transportation and communication.Turkish investments have a great part among foreign investments and support country's economy's development. Legal measurements have been taken to get the investment situation better and privileges and facilities are being obtained. Apart from these, the things to be done are; strengthening of taxation and juridical systems, and Kazakhstan's image in international markets.