Zihin engelli çocuklara temel toplama ve çıkarma işlemlerinin kazandırılmasında etkileşim ünitesi ile sunulan bireyselleştirilmiş öğretim materyalinin etkililiği
The effectiveness of the individualized teaching materials presented with interactive unit on the teaching of the basic addition and subtraction skills to the student with mental retardion
  1. Tez No: 92149
  2. Yazar: AHMET YIKMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ GÜRSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihin engelli öğrencilere temel toplama ve çıkarma işlemlerinin kazandırılmasında Etkileşim Ünitesi ile Sunulan Bireyselleştirilmiş Temel Toplama İşlemleri Öğretim Materyali ile Temel Çıkarma İşlemleri Öğretim Materyali'nin etkili olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın bağımsız değişkeni Etkileşim Ünitesi ile Sunulan Bireyselleştirilmiş Temel Toplama İşlemleri Öğretim Materyali ve Temel Çıkarma İşlemleri Öğretim Materyalinin uygulanması, bağımlı değişkeni ise zihin engelli öğrencilerin temel toplama ve çıkarma işlemlerini gerçekleştirme düzeyidir. Araştırmada; tek denekli deneysel yöntemlerden, denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini ise 3'ü temel toplama, 3'üde temel çıkarma önkoşul becerilerine sahip toplam 6 zihin engelli öğrenci oluşturmaktadır. Etkileşim Ünitesine göre geliştirilen Bireyselleştirilmiş Temel Toplama İşlemleri Öğretim Materyali, temel toplama önkoşul becerilerini yerine getiren 3 zihin engelli öğrenciye, Bireyselleştirilmiş Temel Çıkarma İşlemleri Öğretim Materyali de, temel çıkarma önkoşul becerilerini yerine getiren 3 zihin engelli öğrenciye araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, Etkileşim Ünitesi ile Sunulan Bireyselleştirilmiş Temel Toplama İşlemleri Öğretim Materyali'nin zihin engelli çocukların temel toplamaIll işlemlerini, Etkileşim Ünitesi ile Sunulan Bireyselleştirilmiş Temel Çıkarma İşlemleri Öğretim Materyali'nin ise zihin engelli çocukların temel çıkarma işlemlerini gerçekleştirmelerinde etkili olduğunu izlenimi vermektedir. Ayrıca, izleme sürecinde de bu etkililiğin devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to designate the effectiveness of the Individualized Teaching Materials of Basic Addition and Subtraction Skills presented with Interactive Unit and developed by taking note of the functioning levels of the students with mental retardation on the teaching of the basic addition and subtraction skills to the students with mental retardation. The independent variable of this study was the presentation of the teaching materials of the individualized basic addition and subrtaction skillswith Interactive Unit. The dependent variable of the study is the learning levels of the students with mental retardation on learning the basic addition and subtraction skills. The method of this study was Multiple Probe Model which is one of the single subject designs. The subjects of the study consist of 6 students with mental retardation, 3 of whom have the basic addition, and 3 of whom have the basic subtraction prerequisite skills. The teaching material developed by Interactive Unit has been applied on 3 students with mental retardation who have the basic prerequisite addition skills, and 3 students with mental retardation who have the basic prerequisite subtraction skills by the researcher. The results of the study indicated that the individualized teaching materials of the basic addition and subtraction skills presented with Interactive Unit, are effictive on teaching the basic addition and subtraction skills, and this effectiveness continues on the follow up process to the students with mental retardation.