Serviks kanserine yönelik verilen planlı eğitimin kadınların sağlık inançları ve sağlık arama davranışları üzerine etkisi
The effect of planned education for cervical cancer on women's health beliefs and health seeking behaviors
- Tez No: 921481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma serviks kanserine yönelik verilen planlı eğitimin kadınların sağlık inançları ve sağlık arama davranışları üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile deneysel türde yapılmıştır. Örneklemi 1 Mart-30 Ekim 2024 tarihleri arasında Şarkışla Halk Eğitim Merkezi'nde araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan 100 kadın oluşturmuştur. Kadınlar deney gurubu (n=50) ve kontrol grubu (n=50) olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna planlı eğitim verilmiş, kontrol grubuna eğitim verilmemiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi İçin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği, Sağlık Arama Davranışı Ölçeği ve Değerlendirme Formu ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in an experimental manner with the aim of examining the effect of planned education for cervical cancer on women's health beliefs and health seeking behaviors. The sample consisted of 100 women who met the inclusion criteria at Şarkışla Public Education Center between 1 March and 30 October 2024. Women were divided into two groups: experimental group (n=50) and control group (n=50). Planned training was given to the experimental group, and no training was given to the control group. Data were collected with the Personal Information Form, Health Belief Model Scale for Cervical Cancer and Pap Smear Test, Health Seeking Behavior Scale and Evaluation Form.