The effects of post processing on L-PDF produced Ti6Al4V
L-PDF ile üretilen Ti6Al4V üzerinde ikincil proseslerin etkileri
  1. Tez No: 921492
  2. Yazar: ASLINUR ATAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Ti6Al4V ELI alaşımı kullanılarak seçici lazer ergitme yöntemi ile üretilen malzemelerde çeşitli üretim sonrası proseslerin etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın amacı havacılık ve uzay uygulamaları için farklı üretim süreçlerinin etkilerini çıkararak tasarım için uygun üretim akışını belirlemek ve çıktılarını değerlendirmektir. Bu çalışmadaki süreç katmanlı üretim sonrası uygulanan tavlama ısıl işlemi, sıcak izostatik presleme (HIP), kumlama ve asit ile aşındırma proseslerinden sonra mikroyapı karakterizasyonu ile mekanik test sonuçları arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Çalışmanın özgün değeri olarak belirlenen alfa katmanın kırılma mekanizması ve mekanik test sonuçlarının çıkarılması ile Ti6Al4V katmanlı üretim parçalardaki tasarım değerlendirmesine yol gösterecek sonuçlar elde edilmiştir. Deneysel süreçte mikroyapı karakterizasyonu, kırılma yüzeyi inceleme, sertlik ölçümü, porozite ölçümü, çekme testleri ve yüksek frekanslı yorulma (HCF) testleri gerçekleştirilmiştir. İkincil proseslerin malzeme mikroyapıları, kırılma yüzeyindeki hata tipleri, sertlik değerleri ve çekme testi sonuçları literatür ile uyumlu sonuçlar vermiştir. Çalışma sonunda yorulma dayanımı kritik olan parçalarda HIP prosesinin gerekli olduğu, malzeme ömründe yaklaşık olarak 2 kat iyileşme görüldüğü sonucu elde edilmiştir. Alfa katmanın çekme testi sonucunda etkisi görülmezken, tavlanmış malzeme durumuna kıyasla yorulma dayanımında yüzde 15 düşüş gösterdiği sonucu ortaya konmuştur. Tez çalışmasının sonucunda titanyum katmanlı parçalar için çeşitli koşullara hizmet edecek bir malzeme veri tabanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigate the effects of various post-processes on materials produced by selective laser melting using Ti6Al4V ELI alloy. The aim of the study is to determine the appropriate production flow for design by extracting the effects of different production processes for aerospace applications and to evaluate the outputs. The process in this study adresses the relationship between microstructure characterization and mechanical test results after annealing heat treatment, hot isostatic pressing (HIP), sand blasting and pickling processes applied after additive manufacturing. The fracture mechanism of the alpha layer determined as the original value of the study and the extraction of mechanical test results have been obtained, which will guide the design evaluation of Ti6Al4V additive production parts. In the experimental process, microstructure characterization, fracture surface examination, hardness measurements, porosity measurement, tensile tests and high cycle fatigue (HCF) tests were performed. The material microstructures, fracture surface defect types, hardness values and tensile tests results of the final processes gave results compatible with literature. At the end of the study, it was concluded that the HIP process is neccesary for parts with critical fatigue strength and that approximately 2 times improvement is observed in material life. While no effect of the alpha layer was observed in the tensile test results, it was revealed that the fatigue strength decreased by 15 percent compared to the annealed material. As a result of the thesis study, a material database serving various conditions for titanium additive parts was also created.