8 haftalık temel hareket becerilerininin çocuk beden koordinasyonu üzerine etkisi
The effect of 8-week basic movement skills on child body coordination
- Tez No: 921491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: 8 haftalık temel hareket becerilerinin Çocuk Beden Koordinasyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 7-10 yaş arası toplam 40, 20 kız 20 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. İlk antropometrik ölçümleri yapılan çocukların motor gelişim düzeylerini ölçmek için Çocuk Beden Koordinasyonu motor beceri testi uygulanmıştır. Verilerin İstatistik değerlendirmelerinde IBM SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. 8 haftalık süreçte çalışma grubu öğrencilere (10 kız-10 erkek) Fiziksel Etkinlik Kartlarının Sarı kartlar bölümü ile haftada iki gün (salı-cuma) bir saat antrenmanlar yaptırılmıştır. 8 hafta sonunda son test verileri alınarak veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çocuk Beden Koordinasyonu testinde öğrencilerin almış oldukları puanlar değerlendirildiğinde çalışma grubundaki öğrencilerin performanslarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p < 0,05). Bu farklılık, hem erkek hem de kız öğrencilerde gözlemlenmiştir. Çalışma grubunda yer alan erkek öğrencilerin genel toplam puanlarında belirgin bir artış kaydedilmiş olup, son test sonuçlarına göre çalışma grubundaki erkek öğrencilerin puan ortalaması 203,90±30,17 olarak ölçülmüştür. Buna karşın, kontrol grubundaki erkek öğrencilerin son test puan ortalaması 141,40±43,79 olarak belirlenmiştir. Bu sonuç, çalışma grubu erkek öğrencilerinin koordinasyon düzeylerinde önemli bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, çalışma grubundaki kız öğrencilerin toplam puanlarında da dikkat çekici bir artış görülmüştür. Çalışma grubundaki kız öğrencilerin son test puan ortalaması 188,00±25,39 iken, kontrol grubundaki kız öğrencilerin puan ortalaması 162,50±22,70 olarak hesaplanmıştır. Bu bulgu, kız öğrencilerde de çalışma grubunun uygulamalarının koordinasyon becerilerini geliştirme açısından etkili olduğunu göstermektedir. Genel olarak, Çocuk Beden Koordinasyonu testi toplam puanları açısından, çalışma grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır (p < 0,05). Elde edilen sonuçlar, çalışma grubunda uygulanan yöntemlerin çocukların koordinasyon becerilerini geliştirmede etkili olduğunu ve bu etkinin hem erkek hem de kız öğrencilerde anlamlı düzeyde iyileşme sağladığını göstermektedir. Sonuç: Fiziksel Etkinlik Kartları ile yapılan temel hareket becerisi uygulamalarının, 7-10 yaş aralığındaki ilkokul öğrencilerinin beden koordinasyonunu geliştirmede etkili olduğu ve bu etkinin çalışma grubu lehine anlamlı bir fark sağladığı sonucuna ulaşılmıştır (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of 8 weeks of basic movement skills on children's body coordination was examined. Material and Method: A total of 40 students, 20 girls and 20 boys between the ages of 7-10, participated in the study voluntarily. The Child Body Coordination motor skill test was applied to measure the motor development levels of the children whose first anthropometric measurements were made. IBM SPSS 22 package program was used in the statistical evaluations of the data. During the 8-week period, the study group students (10 girls-10 boys) had one hour of training with the Yellow Cards section of the Physical Activity Cards two days a week (Tuesday-Friday). The data was evaluated by taking the post-test data at the end of 8 weeks. Results: When the scores of the students in the Child Body Coordination test were evaluated, it was determined that the performances of the students in the study group were significantly different compared to the control group (p < 0.05). This difference was observed in both male and female students. A significant increase was recorded in the total scores of the male students in the study group, and according to the post-test results, the average score of the male students in the study group was measured as 203.90±30.17. In contrast, the post-test average score of the male students in the control group was determined as 141.40±43.79. This result shows that there was a significant improvement in the coordination levels of the male students in the study group. Similarly, a remarkable increase was also observed in the total scores of the female students in the study group. While the post-test average score of the female students in the study group was 188.00±25.39, the average score of the female students in the control group was calculated as 162.50±22.70. This finding shows that the practices of the study group were effective in developing coordination skills in female students as well. In general, it was revealed that there was a statistically significant difference between the study group and the control group in terms of the total scores of the Child Body Coordination test (p < 0.05). The results obtained show that the methods applied in the study group were effective in developing the coordination skills of children and that this effect provided significant improvement in both male and female students. Conclusion: It was concluded that the basic movement skill practices performed with Physical Activity Cards were effective in developing the body coordination of primary school students between the ages of 7-10 and that this effect provided a significant difference in favor of the study group (p < 0.05).