Endemik Klasea bornmuelleri (AZN.) bitkisine ait ekstraktların fitokimyasal içeriğinin incelenmesi, insektisidal ve enzim aktivitelerinin belirlenmesi
Investigation of phytochemical content of extracts of endemic Klasea bornmuelleri (AZN.), determination of insecticidal and enzyme activities
  1. Tez No: 921493
  2. Yazar: HANA HASSAN AHMED HANA HASSAN AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DERELLİ TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmanın amacı, Klasea bornmuelleri ekstrelerinin fitokimyasal bileşenlerini araştırmak ve bunların insektisidal ve enzim inhibitör aktivitelerini değerlendirmektir. Çiçek ve gövde-yaprak ekstrelerinin kimyasal bileşimi, Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi (GC-MS) ile analiz edilmiştir. Bu analiz, her iki ekstretin içinde önemli miktarda yağ asidi esterleri, hidrokarbonlar ve diğer ikincil metabolitlerin bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, Sıvı Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi/Kütle Spektrometrisi (LC-MS/MS) analizi ile fenolik asitler, özellikle kinik asit ve klorojenik asit, her iki ekstretin baskın bileşenleri olarak tespit edilmiştir. Bu bileşiklerin konsantrasyonları, gövde-yaprak ekstreleri için sırasıyla 3786.19 µg/g ve 3815.43 µg/g, çiçek ekstretleri için ise 2081.38 µg/g ve 4536.21 µg/g olarak ölçülmüştür. Enzim inhibitör testleri, metanol:kloroform ekstrelerinin tirozinaz, ksantin oksidaz ve asetilkolinesteraz üzerine önemli bir aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. Klasea bornmuelleri'nin insektisidal potansiyeli, Sitophilus granarius üzerinde 24, 48 ve 72 saatlik süreler boyunca değerlendirilmiştir. Tüm zaman aralıklarında insektisidal aktivite gözlenmemiştir. T. castaneum üzerinde yapılan denemede, hem çiçek hem de gövde-yapraklardan elde edilen hekzan ekstretleri, anlamlı bir insektisidal etkinlik göstermemiştir. Ancak, gövde-yapraklardan elde edilen metanol:kloroform ekstretleri, her üç zaman diliminde (24, 48 ve 72 saat) sabit bir mortalite oranı sergileyerek %21,15 ± 4,69 olarak ölçülmüştür. Çiçek kısmından elde edilen metanol:kloroform ekstretleri ise, 24 saatte %26,07 ± 7,40, 48 saatte %28,29 ± 8,53 ve 72 saatte %28,29 ± 8,53 mortalite oranları ile biraz daha yüksek bir etkinlik göstermiştir. Bu bulgular, K. bornmuelleri metanol:kloroform ekstrelerinin, özellikle çiçek ve gövde-yaprak kısımlarından elde edilenlerin, anlamlı insektisidal ve enzim inhibitör özelliklere sahip olduğunu ve bu özelliklerin zararlı kontrolü ve terapötik tedaviler için daha fazla araştırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the phytochemical constituents of Klasea bornmuelleri extracts and to evaluate their insecticidal and enzyme inhibitory activities. The chemical composition of flower and stem-leaf extracts was analyzed by Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS). This analysis revealed the presence of significant amounts of fatty acid esters, hydrocarbons and other secondary metabolites in both extracts. Furthermore, liquid chromatography-mass spectrometry/mass spectrometry (LC-MS/MS) analysis identified phenolic acids, especially quinic acid and chlorogenic acid, as the dominant components of both extracts. The concentrations of these compounds were 3786.19 µg/g and 3815.43 µg/g for stem-leaf extracts and 2081.38 µg/g and 4536.21 µg/g for flower extracts, respectively. Enzyme inhibitory tests revealed that methanol:chloroform extracts showed significant activity on tyrosinase, xanthine oxidase and acetylcholinesterase. The insecticidal potential of Klasea bornmuelleri was evaluated on Sitophilus granarius for periods of 24, 48 and 72 hours. No insecticidal activity was observed in all period of time. The trial done on T. castaneum determinated that the hexane extracts from both flowers and stem-leaves showed no significant insecticidal activity. However, methanol:chloroform extracts from stem-leaves exhibited a constant mortality rate of 21.15 ± 4.69% at all three time points (24, 48 and 72 hours). The methanol:chloroform extracts from the floral part showed a slightly higher efficacy with mortality rates of 26.07 ± 7.40% at 24 hours, 28.29 ± 8.53% at 48 hours and 28.29 ± 8.53% at 72 hours. These findings suggest that methanol:chloroform extracts of K. bornmuelleri, especially those obtained from flower and stem-leaf parts, possess significant insecticidal and enzyme inhibitory properties, which could be further investigated for pest control and therapeutic treatments.