Pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin empati düzeylerinin hemşirelik rol ve işlevleri üzerine etkisi
The effect of the empathy levels of nurses working in pediatric clinics on their nursing roles and functions
- Tez No: 921494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ALTUN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin empati düzeylerinin hemşirelik rol ve işlevleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı, kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma 20 Mart 2024-15 Ağustos 2024 tarihleri arasında, Ankara'da bir hastanede pediatri kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 173 pediatri hemşiresi ile yapılmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, JEÖ ve Çocuk Hemşirelerinin Rol ve İşlevlerini Uygulama Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Veriler SPSS 24.0 Programında tanımlayıcı istatistiksel ölçümler, t-testi, OneWayAnova, Mann-Withney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Hemşirelerin %53,2'si 22-26 yaşlarında, %79,8'i kadın, %63,6'sı bekar ve %86,7'si çocuk sahibi değildir. Hemşirelerin%81,5'i lisans mezunu olduğu ve %63'ünün de pediatri alanında 1-3 yıldır çalıştığı belirlenmiştir. JEÖ toplam puan ortalaması 100,54±15,82, Çocuk Hemşirelerinin Rol ve İşlevlerini Uygulama Ölçeği toplam puan ortalaması 250,98±26,93'tür. İki ölçeğin alt boyutları arasında pozitif yönde düşük düzeyde korelasyon vardır. Ölçek toplam puanları arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonucunda JEÖ alt boyutlarından PT, CC ve SPS değişkenleri birlikte, hemşirelik rol ve işlevlerin uygulanmasıyla anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive, cross-sectional study to determine the effect of empathy levels of nurses working in pediatric clinics on nursing roles and functions. The study was conducted between March 20, 2024 and August 15, 2024 with 173 pediatric nurses working in pediatric clinics in a hospital in Ankara and who agreed to participate in the study. Data were collected using the Introductory Information Form, JEÖ and the Scale for the Application of Roles and Functions of Pediatric Nurses. Ethics committee approval and institutional permission were obtained for the study to be conducted. Data were evaluated using descriptive statistical measurements, t-test, OneWayAnova, Mann-Withney U and Kruskal-Wallis tests in the SPSS 24.0 Program. 53.2% of the nurses were between the ages of 22-26, 79.8% were female, 63.6% were single and 86.7% did not have children. It was determined that 81.5% of the nurses had a bachelor's degree and 63% had been working in the field of pediatrics for 1-3 years. The total score average of JEÖ was 100.54±15.82, and the total score average of the Scale for the Application of Roles and Functions of Pediatric Nurses was 250.98±26.93. There was a low level of positive correlation between the sub-dimensions of the two scales. The relationship between the total scores of the scale was found to be significant. As a result of the regression analysis, it was found that there was a significant relationship between the variables of the JEÖ sub-dimensions PT, CC and SPS together with the application of nursing roles and functions.