18650 pil hücrelerinin ısısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the ir properties of 18650 battery cells
- Tez No: 921506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Aspilsan tarafından üretilen Nikelce zengin lityum-nikel-manganez-kobalt oksit (NMC) kimyasal yapıya sahip 2800 mAh deşarj kapasitesine ve 230Wh/kg enerji yoğunluklu Lityum iyon pillerin farklı şarj ve deşarj durumlarında sıcaklık değişimleri incelenmiştir. Pillerin sıcaklık değişiminin gözlenmesi için özel bir kutu tasarlanmış ve sabit akım uygulanarak C/2, C ve 3C/2 şarj ve deşarj durumunda ve değişken akımda şarj ve deşarj durumu için sıcaklık takibi termal kamera ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen görüntüler sıcaklık farklarına göre analiz edilmiş, maksimum ve minimum sıcaklık değerleri her bir şarj deşarj durumu için grafiksel olarak incelenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde şarj ve deşarj durumlarının sıcaklıkla lineer değişim gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the temperature changes of Lithium ion batteries that produced by Aspilsan, with a nickel-rich lithium-nickel-manganese-cobalt oxide (NMC) chemical structure, 2800 mAh discharge capacity and 230Wh/kg energy density, were examined in different charge and discharge states. A special box was designed to observe the temperature change of the batteries and temperature monitoring was carried out with a thermal camera for C/2, C and 3C/2 charge and discharge rates by applying constant current and for charge and discharge rates with variable current. The obtained images were analyzed according to temperature differences, and the maximum and minimum temperature values were examined graphically for each charge-discharge situation. When the results were evaluated, it was observed that the charge and discharge states showed linear changes with temperature.