Grafen oksit dekore edilmiş sentetik reseptörler ile kimyasal savaş ajan anoloğu Malaoxon'un yüzey plazmon rezonans (SPR) sensör kullanılarak geliştirilmiş tayini
Enhanced detection of Malaoxon, a chemical warfare agent analog by graphene oxide decorated synthetic receptors using surface resonance (SPR) sensor
  1. Tez No: 921519
  2. Yazar: DAMLA GÜL İNCEÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Malaoxon geri dönüşümsüz olarak asetilkolinesteraz (AChE) enzimine bağlanarak merkezi sinir sistemi üzerindeki kontrolünü inhibe eder. Bu özelliği ve kimyasal yapısı ile organofosforlu sinir ajanlarından VX'in simulantı olarak bilinmektedir. Kimyasal savaş ajanları ile çalışmak mümkün olmadığından teknoloji geliştirme çalışmaları çoğu zaman simulant denilen analoglar ile gerçekleştirilmektedir. Sinir ajanlarının tespiti KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Nükleer ve Radyolojik) savunmasında oldukça önem arz etmektedir. Bu amaçla Malaoxon'un seçici tespiti için, Grafen Oksit (GO) ve Altın Nanopartiküller (AuNP) kullanılarak dekore edilmiş Malaoxon baskılı polimer içeren bir (GO-AuNP-MIP) SPR sensörü geliştirilmiştir. Grafen oksit (GO) ve Altın Nanopartiküllerin (AuNP) sensörün duyarlılığına katkısını incelemek amacı ile GO ve AuNP'ler kullanılmadan Malaoxon baskılı (MIP) SPR sensörü hazırlanmıştır. Ayrıca Moleküler Baskılama tekniğini değerlendirebilmek için Malaoxon eklenmeyen yani baskılanmamış Grafen Oksit (GO) ve Altın Nanopartiküller (AuNP) kullanılarak dekore edilmiş GO-AuNP-NIP SPR sensörü de hazırlanmıştır. Malaoxonun PBS Tampon çözeltisinde, GO-AuNP-MIP SPR sensörü 0,005–0,1 ppm konsantrasyon aralığında (R2=0,9956) doğrusallık göstermiştir. GO-AuNP-MIP sensörünün tespit sınırı 0,001 ppm olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada baskılama faktörü değeri I.F = 8,26 şeklinde hesaplanarak baskılama verimliliği değerlendirilmiştir. Malathion ve Meptyldinocap ile yapılan seçicilik çalışmalarında, GO-AuNP-MIP SPR sensörünün Malaoxon simülantına karşı çok daha seçici olduğu belirlenmiştir. GO-AuNP-MIP SPR sensörünün tekrarlanabilirliği incelendiğinde, GO-AuNP-MIP SPR sensörünün üç ardışık yeniden kullanımda performansta herhangi bir bozulma olmadan Malaoxonu tespit edebildiği belirlenmiştir. Son olarak, GO-AuNP-MIP sensörü ile gerçek örnekler olarak seçilen yapay serum ve idrar çözeltilerinden Malaoxon tespit çalışmaları yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Malaoxon irreversibly binds to the acetylcholinesterase (AChE) enzyme and inhibits its control over the central nervous system. With this feature and chemical structure, it is known as a simulant of organophosphorus nerve agents VX. Since it is not possible to work with chemical warfare agents, technology development studies are often carried out with analogs called simulant. Detection of nerve agents is of great importance in CBRN (Chemical, Biological, Nuclear and Radiological) defense. For this purpose, a Malaoxon imprinted polymer (GO-AuNP-MIP) SPR sensor was developed for the selective detection of Malaoxon, decorated using Graphene Oxide (GO) and Gold Nanoparticles (AuNPs). In order to investigate the contribution of graphene oxide (GO) and gold nanoparticles (AuNPs) to the sensitivity of the sensor, a Malaoxon imprinted (MIP) SPR sensor was prepared without using GO and AuNPs. In addition, in order to evaluate the Molecular Imprinting technique, a decorated GO-AuNP-NIP SPR sensor was prepared using nonimprinted Graphene Oxide (GO) and Gold Nanoparticles (AuNPs) without Malaoxon addition. In PBS Buffer solution of Malaoxon, GO-AuNP-MIP SPR sensor showed linearity in the concentration range of 0.005–0.1 ppm (R2=0.9956). The detection limit of GO-AuNP-MIP sensor was calculated as 0.001 ppm. In this study, the imprinting factor value was calculated as I.F = 8.26 and the imprinting efficiency was evaluated. In selectivity studies conducted with Malathion and Meptyldinocap, it was determined that GO-AuNP-MIP SPR sensor was much more selective against Malaoxon simulant. When the repeatability of GO-AuNP-MIP SPR sensor was examined, it was determined that GO-AuNP-MIP SPR sensor could detect Malaoxon without any deterioration in performance in three consecutive reuses. Finally, Malaoxon detection studies from the serum and urine solutions selected as real samples were carried out by the GO-AuNP-MIP sensor.