Edinilmiş mallara katılma rejiminde katılma alacağının hesaplanması
Calculation of participation receivable in the regime of participation in acquired property
- Tez No: 921520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KOÇAK DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Edinilmiş mallara katılma rejimi, ülkemizde 01.01.2002 tarihinden beri yasal mal rejimi olarak uygulanmaktadır. Bu mal rejiminin temel amacı, çalışan veya çalışmayan eşlerin, emek harcayarak bir yere getirdikleri evlilik birliğinde, emeklerinin karşılığını alabilmeleridir. Zira 743 sayılı Türk Kanunu Medenisinde (ETMK),“mal ayrılığı rejimi”yasal mal rejimi olarak uygulanmaktaydı. Evlilik birliğinin sona ermesi halinde malın sahibi kim ise hak sahibi de o kabul edilmekteydi. Bu da çalışmayan fakat evde çocuk bakan, akşama kadar iş yapan eş yönünden ciddi mağduriyetlere sebep olmaktaydı. Yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için eşlerin emeğine değer verilerek, edinilmiş mallara katılma rejimi kabul edilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejimi temelinde edinilmiş mal, kişisel mal ayırımına dayanmakta olup, mal rejiminin sona ermesi halinde eşe diğer eşin edinilmiş malından katılma alacağı talebinde bulunma hakkı sağlamaktadır. Katılma alacağının hesaplanabilmesi için eşlerin artık değerinin tespiti gereklidir. Bu da ancak eşin aktiflerinden pasiflerinin çıkarılması ile mümkündür. Çalışmamızda, aktif ve pasif değerlerin tespiti, bu tespit için eşin kendi malvarlığı değerleri arasında kaymalar varsa denkleştirme, eşin diğer eşin sahibi olduğu malvarlığına yaptığı katkı varsa değer artış payı, edinilmiş mala ait borç varsa bunun tespiti, eşlerden birinin diğer eşten mal kaçırmak kastıyla yaptığı devirler, karşılıksız kazandırmalar gibi konular tek tek incelenmiştir. Bunların kanundaki düzenleniş şekilleri ile Yargıtay'ın güncel kararlarının karşılaştırmaları yapılmıştır. Aktif ve pasif değerlerin hepsinin tespiti için yapılacak hesaplama şekline ve hesaplamada dikkate alınacak değer ile değerleme anlarına ayrı ayrı değinilmiş, konular tek tek örnekleme yöntemi ile somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country regime of particaption in acquired property has been implemented as the legal matrimonial property regime since 01.01.2002. The main purpose of this property regime is for spouses whether working or not to get the rewards of their labor in the marriage union based on their contributions. Because in the Turkish Civil Code No. 743 (OTCC), 'the marital property regime of separation' applied as the legal property regime. In the event of termination of marriage union between the parties, the spouse whose name was on the property was considered the rightful owner. In this respect, this injustice law caused significant problems, particularly for the non-working spouse who looks after the childeren and manages the household. In order to prevent such injustices, the regime of particaption in acquired property was accepted by recognizing the value of the efforts made by both spouses. The regime of particaption in acquired property is based on the distinction between personal property and acquired property, and when the regime ends, one spouse has the right to claim a share of the other spouse's acquired property. In order to calculate the share for particaption for one spouse , the calculation of the other spouse's residual value must be determined. This can only be achieved by subtracting liabilities from assets In our study; determination of assets and liabilities, equalization of the other spouse's personal property values if there are shifts, share of increase in value if one spouse make contribituions to the other spouse's property, the definition of debts related to acquired property, transfers made by one spouse to other people with the intent to hide property from other spouse and unrequited transfers have been individually examined. The way these provisions are regulated in the law and the current decisions of the Court Of Appeals were compared. The methods of calculating all of these factors and the values and valuation moments in the calculations have been separately discussed, with the examples provided to explain the topics.