Tersane yapılarındaki açık planlı ofislerin akustik konfor koşullarının değerlendirilmesi: Antalya Serbest Bölge örneği
Evaluation of acoustic comfort conditions of open plan offices in shipyard buildings: Antalya Free Zone Case study
- Tez No: 921524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Gürültü, insanların konforunu ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir unsurdur. Uzun süre gürültüye maruz kalınması durumunda hem fiziksel hem de psikolojik sağlık problemleri meydana gelmektedir. İnsanların zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdiği ve fiziki konfor koşullarının önemli olduğu mekânlardan biri ofis yapılarıdır. Tarihsel süreçte ilk ofis yapıları olan hücre planlı ofisler zaman içerisinde yerini, açık planlı ofislere bırakmıştır. Alanın verimli kullanılması, çalışanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmesi ve birimler arası bilgi paylaşımını kolaylaştırması gibi avantajları bulunmasına rağmen, çalışanların iş performansına olumsuz etkileri ve işitsel problemler üzerine de çeşitli tartışmalar bulunmaktadır. İçerisinde açık planlı ofisleri barındıran ve gürültünün önemli bir fiziksel parametre olduğu iş kolundan biri gemi inşaatı sektörüdür. Bu sektörde, tekne üretim aşamalarının her birinde gürültü maruziyetinin çok yüksek olduğu bilinmektedir. Tersaneler gibi büyük üretim alanları içerisinde konumlandırılan açık planlı ofislerde, üretim sürecinden kaynaklanan işitsel sorunlar yaşanması da olası bir durumdur. Bu tez çalışmasında, tersane içerisindeki açık planlı ofis yapılarında, üretim gürültüsünden kaynaklı akustik konforsuzluk seviyeleri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, konuya giriş yapılmış, çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmıştır. Ayrıca açık planlı ofislerle ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat ve standartlara yer verilmiş ve açık planlı ofislerdeki akustik sorunlarla ilgili yapılmış çalışmalara değinilmiştir. Literatür araştırması sonucunda belirlenmiş olan çalışmanın yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, ofis kavramı, plan tipleri ve özellikleri açıklanmış, açık planlı ofislerin konfor koşullarına ilişkin gereksinimler ve tasarımlarını etkileyen faktörler derinlemesine incelenmiştir. Bölüm sonunda açık planlı ofislerin akustik tasarımı ile ilgili parametrelerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmaya konu olan Antalya Serbest Bölgesi'ndeki tersaneler ve içerisinde bulunan açık planlı ofisler tanıtılmıştır. Açık planlı ofislerin akustik koşullarının incelenmesi için belirlenmiş olan anket, ölçüm ve simülasyon yöntemlerinin uygulama aşamaları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, anket, ölçüm ve simülasyon yöntemiyle elde edilen sonuçlar her tersane için tablolar ve grafikler halinde detaylı bir şekilde sunulmuştur. Çalışmanın beşinci ve son bölümünde anket, ölçüm ve simülasyon yöntemiyle elde edilen bulgular, Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkındaki Yönetmelik'te yer alan değerlerle kıyaslanmış ve açık planlı ofislerin akustik performans sınıfları belirlenmiştir. Ayrıca anket, ölçüm ve simülasyon sonuçlarının birbirleriyle uyumlu olup olmadığı değerlendirilmiş ve iyileştirme önerileri sunularak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Noise is an important element that directly affects people's comfort and quality of life. Prolonged exposure to noise can cause both physical and psychological health problems. Office buildings are one of the places where people spend most of their time and where physical comfort conditions are essential. Cell planned offices, which were the first office structures in history, gave way to open plan offices over time. Although it has advantages such as efficient use of space, strengthening communication between employees and facilitating information sharing between units, there are also various discussions on its negative effects on employees' job performance and auditory problems. One of the sectors that has open plan offices and where noise is an important physical parameter is the shipbuilding sector. It is known that noise exposure is very high in each of the boat production stages in this sector. In open plan offices located within large production areas such as shipyards, auditory problems arising from the production process are also possible. In this thesis, acoustic discomfort levels arising from production noise in open plan offices within the shipyard were investigated. In the first part of the study, an introduction to the subject was made, the purpose and scope of the study are explained. In addition, national and international legislation and standards related to open plan offices are included and studies conducted on acoustic problems in open plan offices are mentioned. General information is given about the method of the study determined as a result of the literature review. In the second section, the concept of office, plan types and features are explained, and the requirements for comfort conditions of open plan offices and the factors affecting their design are examined in depth. At the end of the section, parameters related to the acoustic design of open plan offices are mentioned. In the third section, the shipyards in the Antalya Free Zone and the open plan offices in them, which are the subject of the study, are introduced. The application stages of the survey, measurement and simulation methods determined to examine the acoustic conditions of the open plan offices are explained in detail. In the fourth section, the results obtained through survey, measurement and simulation methods are presented in detail in the form of tables and graphs for each shipyard. In the fifth and final part of the study, the findings obtained through survey, measurement and simulation methods were compared with the values in the Regulation on the Protection of Buildings Against Noise and the acoustic performance classes of open plan offices were determined. In addition, it was evaluated whether the survey, measurement and simulation results were compatible with each other and the study was concluded by presenting improvement suggestions.