An Investigation on classroom discourse in EMI courses in Turkish higher education
Türk yüksek eğitim kurumlarında İDE verilen derslerinin söylem analizi aracılığıyla incelenmesi
- Tez No: 921523
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU, PROF. DR. BELMA HAZNEDAR KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma, İngilizce Dilinde Eğitim (İDE) verilen derslerde üniversitedeki akademisyenlerin hangi tür destekleyici uygulamaları kullandığını ve bunların sınıf içi etkileşimi nasıl bir etkisi olduğunu üzerinedir. Ayrıca, öğrenci ve akademisyenlerin bu uygulamalar ve sınıf içi etkileşimle ilgili bakış açılarını incelemiştir. Araştırmada video kayıtlarıyla gözlemsel veri, öğrenci anketleriyle nicel veri ve öğrenci odak grup ve akademisyenlerle yapılan görüşmeler aracılığıyla nitel veri kullanmıştır. Sonuçlar İDE veren bölümlerdeki akademisyenlerin destekleyici öğretim yöntemlerini kullanırken farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Akademisyenler farklı türlerde ve derslerin farklı bölümlerinde destekleyici öğretim yöntemleri kullanmışlardır: derse hazırlık, ana konuya geçiş, öğrencilerin anlamalarına yardımcı olma, değerlendirme ve yönlendirme. Ayrıca, bu çalışmaya göre bu derslerde üç farklı sınıf içi etkileşim seviyesi ortaya çıkmaktadır. Anketler ve görüşmelerdeki katılımcılar İDE derslerinde destekleyici öğretim yöntemlerinin ve sınıf içi etkileşimin önemini kabul edip sınıf içi etkileşimi geliştirmek için bazı önerilerde bulunmuşlardır. Ayrıca, İDE araştırmacılarının kendi çalışmalarında kullanabilecekleri, akademisyenlerin öğrencilerine daha etkileşimli ve destekleyici öğrenme ortamları oluşturmalarına yardımcı olabilecek destekleyici öğretim tekniklerini içinde bulunduran bir taslak tasarlanmıştır. Son olarak, sınıf içinde farklılıklar olsa da bu çalışma etkili destekleyici öğretim uygulamalarının sınıf içi etkileşiminde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study mainly investigated what kind of scaffolding practices EMI instructors used and how these scaffolding practices had an impact on classroom interaction in English Medium Instruction (EMI) courses in a university setting. It also explored the perspectives of both students and instructors regarding scaffolding practices and classroom interaction. The research combined observational data through classroom video recordings, quantitative data through student questionnaires and qualitative data through focus group discussions with students and interviews with instructors. The findings showed that instructors employed different types of scaffolding during different instructional phases: warm-up to topics, transitioning to the main topic, helping students understand, assessment and guiding. The study also classified three levels of interaction in the classroom after the impact of scaffolding practices. In the questionnaire with students and interviews with students and instructors, the participants also recognized the importance of scaffoldings and classroom interaction in EMI courses and offered practical suggestions for improving classroom interaction. Additionally, a framework was designed to analyze scaffolding techniques, which could help EMI researchers utilize the same design for their studies and help EMI instructors create more interactive and supportive learning environments for their students. As a result, this study suggests that although scaffolding practices vary in class, effective scaffolding practices can impact classroom interaction.