Değişen tüketici davranışlarının makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak belirlenmesine ve analizine yönelik bir çözüm önerisi
Proposing a solution for identifying and analyzing changing consumer behaviors using machine learning methods
  1. Tez No: 921525
  2. Yazar: KIYMET TABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Perakendecilik, mal ve/veya hizmetlerin doğrudan nihai tüketiciye arz edilmesiyle ilgili eylemler bütünüdür. Doğal afetler ve salgın hastalıklar perakende sektörünü etkilemekte ve krizlere neden olabilmektedir. Ürünlerin üretildiği bölgelerde veya taşındığı yollar üzerinde meydana gelen doğal afetler, ürünlerin tedariğini geciktirebilir veya engelleyebilir. Arz kıtlığı nedeniyle, afet/kriz bölgelerindeki bazı ürünlerin fiyatları artabilir bu da ciddi anlamda satış tahminleme modellerini etkilemektedir. Salgın hastalık dönemlerinde perakendeciler işyerlerini kapatmak veya askıya almak zorunda 2 kalabilir. Bu tür durumlar, İşletmeler için gelir kaybına yol açabilir ve işletmeleri finansal olarak zorlayabilir. Koronavirüs (COVID-19) pandemisinde de anlaşıldığı gibi, kriz dönemlerinin perakende sektörünün satışlarının etkilenmesi hazırlıklı olunması gereken bir olgudur. Afetler / kriz dönemleri öncesinde ve sonrasındaki ürün satış adetlerinin, birim fiyatlarının, müşterilerin satn alma davranışlarının gözden geçirilmesi ve satışa etkisinin incelenmesi gerekir. Ayrıca, afet ya da kriz dönemi sonrası satış tahminlerini düzenli olarak gözden geçirip güncellemek, durum değiştikçe, tahmin modellerini revize etmek gerekir. Yakın zamanda yaşanan ve kriz dönemi olarak ele alınabilecek COVID-19 pandemisi düşünüldüğünde perakende sektörünün bu gibi durumlara duyarlı ve hazırlıklı satış modellerini hayata geçirmesini gerekli olduğu görülmektedir Bu tezin amacı; COVID-19 pandemisi özelinde kriz dönemlerinde değişen tüketici davranışlarını daha doğru anlamak için makine öğrenmesi yöntemleri ile analizler yapmak ve perakende sektörü için rekabet avantajı sağlayacak çıkarımlarda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Retailing encompasses the entire set of actions related to the direct supply of goods and/or services to the final consumer. Natural disasters and epidemics can impact the retail sector and lead to crises. Natural disasters occurring in the regions where products are produced or along the transportation routes can delay or prevent the supply of products. Due to supply shortages, the prices of some products in disaster/crisis areas may increase, which significantly affects sales forecasting models. During epidemic periods, retailers may have to close or suspend their operations. Such situations can lead to revenue loss for businesses and can financially strain them. As understood during the COVID-19 pandemic, being prepared for how crisis periods affect retail sector sales forecasts is a necessity. It is essential to review and analyze product sales quantities, unit prices, and customer buying behaviors before 4 and after disaster/crisis periods, and the impact on sales. Additionally, it is crucial to regularly review and update sales forecasts after a disaster or crisis period, and to revise forecasting models as the situation changes. Considering the recent COVID-19 pandemic as a crisis period, it is evident that the retail sector needs to be sensitive to such situations and implement prepared sales models. The aim of this thesis is to use machine learning methods to analyze changing consumer behaviors during crisis periods, specifically during the COVID- 19 pandemic, and to find insights that will provide a competitive advantage for the retail sector.