Karabük Orman İşletme Müdürlüğü Karaçam Meşcereleri için gövde hacim denklemlerinin geliştirilmesi
Developing stem volume equations for Crimean Pine stands located in Karabük Forest Enterprise
- Tez No: 921538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Hasılatı ve Biyometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ormanın kapitalini oluşturan ağaç servetinin belirlenmesi orman envanter çalışmalarında en temel amaçlardan biridir. Orman servetinin belirlenmesi, içerisinde bulunan ağaçlara ilişkin hacim değerlerinin yüksek doğrulukta tahmin edilmesi ile mümkündür. Bir ağaca ilişkin hacim tahminine olanak sağlayan ve uygulamada sıklıkla kullanılan yöntem ağaç hacim denklemlerinin kullanımıdır. Bu çalışma kapsamında, Karabük Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yayılış gösteren karaçam meşcereleri için tek ve çift girişli gövde hacim denklemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla çalışma alanı içerisinde farklı orman işletme şefliklerden, meşcere yapılarından, çap-boy basamaklarından olmak üzere toplam 263 adet örnek ağaç alınmıştır. Toplam veri, model geliştirme (%80=210 örnek ağaç) ve model kontrol (%20=53 örnek ağaç) olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Model geliştirme veri seti kullanılarak literatürde sıklıkla tercih edilen gövde hacim denklemlerine ilişkin parametre tahminleri yapılmıştır ve dört farklı uygunluk ölçütü kullanılarak yapılan nisbi sıralama ile en başarılı tahmin yeteneğine sahip modeller belirlenmiştir. Birçok model arasından en başarılı gövde hacim tahminlerinin elde edildiği tek girişli modele ilişkin Rdüz2, OH, OMH ve HKOK değerleri sırasıyla 0.867, -0.0030, 0.1786 ve 0.3037 olarak hesaplanmıştır. Bunun yanında, en başarılı çift girişli gövde hacim modeline ilişkin Rdüz2, OH, OMH ve HKOK değerleri ise sırasıyla 0.950, -0.0329, 0.1130 ve 0.1866 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, model kontrol veri seti ile yapılan uygunluk testi sonucunda tek girişli M4 ve çift girişli M9 modellerinin Karabük Orman İşletme Müdürlüğü karaçam meşcerelerinde güvenilir bir şekilde hacim tahmininde kullanılabilecekleri sonucuna varılmıştır. Çalışma sonucunda, M4 ve M9 modelleri kullanılarak tek girişli ve çift girişli gövde hacim tabloları da düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the growing stock that constitutes the capital of the forest is one of the most basic objectives of forest inventory studies. Determination of forest growing stock is possible by estimating the volume values of the trees with high accuracy. A frequently used method in practice that allows volume estimation for a tree is the use of tree volume equations. Within the scope of this study, single and double entry stem volume equations were developed for black pine stands distributed within the borders of Karabük Forest Enterprise. For this purpose, a total of 263 sample trees were taken from different chiefdoms, stand structures, and size classes within the study area. The total data was randomly divided into two groups: model development (80% = 210 sample trees) and model control (20% = 53 sample trees). Using the model development data set, parameter estimates for stem volume equations frequently preferred in the literature were made and the models with the most successful prediction ability were determined by relative ranking using four different statistical criteria. Among the developed models, the Rdüz2, OH, OMH and HKOK values for the single-entry model, which gave the most successful stem volume estimates, were calculated as 0.867, -0.0030, 0.1786 and 0.3037, respectively. In addition, the Rdüz2, OH, OMH and HKOK values for the most successful double-entry stem volume model were calculated as 0.950, -0.0329, 0.1130 and 0.1866, respectively. As a result of the suitability test performed with the model control data set, it was concluded that the single-entry M4 and double-entry M9 models can be used reliably in volume estimation in the black pine stands of Karabük Forest Enterprise. As a result of the study, single-entry and double-entry stem volume tables were also prepared using M4 and M9 models.