Eflani orman işletme müdürlüğü karaçam meşcereleri için kabuklu ve kabuksuz gövde hacim denklemlerinin geliştirilmesi
Developing over- and under-bark stem volume equations for crimean pine stands located in eflani̇ forest enterprise
- Tez No: 942870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma kapsamında Eflani Orman İşletme Müdürlüğü içerisinde yayılış yapan karaçam meşcerelerinde kabuklu ve kabuksuz gövde hacim tahminleri için tek ve çift girişli gövde hacim denklemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla, çalışma alanı içerisindeki Abakolu, Bedil, Eflani, İndere ve Ovaçalış Orman İşletme Şefliklerinden toplamda 181 adet örnek ağaç elde edilmiş ve bölümleme yöntemine göre hacimlendirilmiştir. Literatürde sıklıkla kullanılan ve başarılı sonuçlar elde edilen tek ve çift girişli denklem yapılarının tahmin başarıları istatistik ve grafik yöntemlerle karşılaştırılmıştır. En başarılı kabuklu gövde hacim tahminlerinin elde edildiği tek ve çift girişli denklemlere ilişkin belirtme katsayısı değerleri sırasıyla 0.934 ve 0.972, kabuksuz gövde hacim tahminlerinin elde edildiği tek ve çift girişli denklemlere ilişkin belirtme katsayısı değerleri ise sırasıyla 0.928 ve 0.956 olarak belirlenmiştir. Hacim tahminlerinde uygulamacıya kolaylık sağlaması açısından geliştirilen denklemler kullanılarak tek ve çift girişli kabuklu ve kabuksuz gövde hacim tabloları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, single and double entry stem volume equations were developed for over and under bark stem volume estimations in black pine stands distributed within the Eflani Forest Enterprise. For this purpose, a total of 181 sample trees were obtained from Abakolu, Bedil, Eflani, İndere and Ovaçalış Forest Chiefdoms within the study area and were volumetricized according to the partitioning method. The estimation success of single and double entry equation structures, which are frequently used in the literature and have produced successful results, were compared with statistical and graphical methods. The coefficients of determination for the single and double entry equations from which the most successful over bark stem volume estimates were obtained were determined to be 0.934 and 0.972 respectively, and the coefficients of determination for the single and double entry equations from which the under bark stem volume estimates were obtained were determined to be 0.928 and 0.956 respectively. Single and double entry tables of over and under bark stem volumes have been produced using equations developed to assist the user in volume estimation.