Proton değişim membranlı yakıt hücresinde kullanılan Al6061 bipolar plakanın korozyon direnci için camsı karbon esaslı kompozit kaplamalar
Glassy carbon-based composite coatings to Al6061 bipolar plate in proton exchange membrane fuel cell for corrosion resistance
  1. Tez No: 921557
  2. Yazar: BERFİN YAREN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÖZÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Metalurji Mühendisliği, Energy, Chemistry, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, alüminyum alaşımı (Al6061) bipolar plakaların, proton değişim membranlı yakıt hücrelerinin (PEMFC) asidik ortamına karşı korozyon direncini arttırmak amaçlı daha uygun maliyet ve kolay uygulanabilir bir proses ile camsı karbon (GC) esaslı kaplamalar geliştirilmiştir. Dönel kaplama yöntemiyle dönme hızı ve kürlenme sıcaklığı/süresi gibi parametrelerin optimizasyonu yapılarak ABD Enerji Bakanlığının (DOE) belirlediği iletkenlik, korozyon koruması, kaplama yüzey özellikleri ile ilgili standartları karşılayabilen homojen ve Al6061yüzeyine iyi tutunan GC kaplama elde edilmiştir. Korozyon testleri DOE'nin PEMFC için belirlediği test koşulu olan 0.1 M H2SO4 ve 3 ppm HF çözeltisinde gerçekleştirilmiştir. GC kaplamanın özelliklerini geliştirmek amacıyla delikli süper grafen, selüloz nanokristal, WC, WC/Co, TiC, gözenekli karbon, selüloz nanofiber, karbon siyahı & karbon nanotüp, iletken karbon siyahı, WS2, doğal grafit ve ZrC katkı maddeleri kullanılarak GC esaslı kompozit kaplamalar hazırlanmıştır. Her katkı maddesi ile hazırlanan kompozit kaplamalar değerlendirilmiş ve iletkenlik gerekliliğini karşılayan, yüzeye iyi tutunan homojen kaplamaların elektrokimyasal ve yüzey karakterizasyonları yapılmıştır. Sonuçta ZrC veya doğal grafit içeren GC esaslı kompozit kaplamalarda GC kaplamaya kıyasla korozyon direnci (Rct) artmış (EIS), korozyon akım yoğunluğu azalmış (Tafel), temas açısı artmış ve homojen yüzey topografyası ve bileşen dağılımı (AFM, SEM) sergilenmiştir. Sonuçta ilk kez gerçekleştirilen Al6061//GC plakanın DOE'nin tüm gereklilikleri karşılayarak PEMFC'de bipolar plaka olarak kullanabilme potansiyeline sahip olduğu belirlenmiştir. Kompozit kaplamalardan ise Al6061//GC+ZrC(%5) ve Al6061//GC+doğal grafit(%10) plakaların literatürdeki yaygın malzemelerle yarışabilecek düzeyde gelişmiş özellikler sergilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, glassy carbon (GC) based coatings have been developed for aluminum alloy (Al6061) bipolar plates to enhance corrosion resistance against the acidic environment of proton exchange membrane fuel cells (PEMFC) through a more cost-effective and easily applicable process. By optimizing parameters such as rotation speed and curing temperature/time using a spin coating method, a homogeneous GC coating that adheres well to the Al6061 surface was obtained, meeting the standards for conductivity, corrosion protection, and coating surface properties set by the U.S. Department of Energy (DOE). Corrosion tests were conducted in a solution of 0.1 M H2SO4 and 3 ppm HF, the test conditions specified by the DOE for PEMFCs. To improve the properties of the GC coating, holey super graphene, cellulose nanocrystal, WC, WC/Co, TiC, porous carbon, cellulose nanofiber, carbon black & carbon nanotube, conductive carbon black, WS2, natural graphite and ZrC additives were used to prepare GC-based composite coatings. The composite coatings prepared with each additive were evaluated for their electrochemical and surface characterization, ensuring they met conductivity requirements and exhibited good adhesion. As a result, composite coatings containing ZrC and natural graphite showed increased corrosion resistance (Rct) compared to the GC coating (EIS), reduced corrosion current density (Tafel), increased contact angle, and demonstrated homogeneous surface topography and component distribution (AFM, SEM). It was determined for the first time that the Al6061//GC plate has the potential to be used as a bipolar plate in PEMFCs while meeting all DOE requirements. Among the composite coatings, Al6061//GC+ZrC (5%) and Al6061//GC+natural graphite (10%) exhibited advanced properties that could compete with commonly used materials in the literature.