Üretim endüstrisinde kritik hammadde fiyatlarının aylık bazdaki tahminlemesi için yapay zekâ tabanlı bir sistem geliştirilmesi
Development of an artificial intelligence-based system for monthly forecasting of critical raw material prices in the manufacturing industry
- Tez No: 921558
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hammadde fiyatları üretim endüstrisinde kar veya zarar oranını belirleyen ve ürünün son fiyatına etkisi büyük olan ana maddedir. Bir şirket temin edeceği hammadde fiyatını daha önceden öğrenir ise alış işleminin miktarını veya zamanını bu fiyat üzerinden belirleyebilir ve oluşabilecek zararın önüne geçebilir. Mevcutta şirketler hammadde tahminleri için geçmişe yönelik bilgi birikimlerinden veya kendi bünyelerinde tuttukları veriler üzerinden tahminleme çalışması yaparak gerçekleştirmektedirler. Yapay zekâ modelleri veri tahminleme işlemlerinde başarılı sonuçlar göstermekte, insanlara yardımcı olmakta ve avantajlar sağlayabilmektedir. Bu çalışmada farklı makine öğrenmesi algoritmalarının hammadde fiyatlarının tahminlemesindeki başarı oranları karşılaştırmalı olarak incelenmiş, başarılı bulunan algoritma ile kullanıcıların tahminleme yapabilmesi için bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Raw material prices are one of the main products in the manufacturing industry that determines the profit or loss ratio and has great impact on the final price of the product. If a company predicts the price of the raw material to be supplied in advance accurately, it can determine the amount or time of the buy order at this price and prevent any losses that may occur. Currently, companies carry out forecasting studies for raw material price predictions from their historical knowledge or from the data they keep within their own structure. Artificial intelligence models show successful results in prediction processes, help people and provide advantages. In this study, the accuracy rates of different machine learning algorithms in predicting raw material prices were examined comparatively, and a system was developed for users to make predictions with the most successful algorithm.