Kedi ve köpeklerde dirofilaria immitis'in moleküler yöntemlerle (PCR, Lamp ve DNA dizi analizi) araştırılması
Investigation of dirofilaria immitis in dogs and cats by molecular methods (PCR, Lamp and DNA sequence analysis)
  1. Tez No: 921556
  2. Yazar: MELİH GAZİ GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Köpeklerin kalp kurdu olarak bilinen Dirofilaria immitis, sivrisinekler tarafından nakledilen ve insan dahil farklı birçok memeli konakta enfeksiyona neden olan önemli filarial bir nematoddur. Dünyanın birçok bölgesinde tespit edilen D. immitis Türkiye'nin de bulunduğu Akdeniz havzasındaki ülkelerde endemiktir. Dünyada ve Türkiye'de köpeklerde D. immitis'in yaygınlığı ve dağılımı epidemiyolojik veriler bulunurken, nematodun diğer bir konağı olan kedilerdeki durum hakkında önemli bilgi eksikliği mevcuttur. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı; i) Türkiye'nin nüfus bakımından en büyük üç şehri olan Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde kedi ve köpeklerde D. immitis'in moleküler metotlarla araştırılması, ii) pozitif olduğu belirlenen örneklerin DNA dizi analizlerinin yapılarak çalışma alanlarına ve hayvan türlerine göre nematodun genetik çeşitliliğinin belirlenmesi, iii) konaklarda D. immitis'in teşhisinde kullanılabilecek bir Loop-mediated isothermal amplification (LAMP) metodunun geliştirilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden sahipli 300 kedi ve 300 köpek olmak üzere 600 örnek toplanacak ve D. immitis yönünden PCR ile incelenecektir. Proje süresince pozitif olduğu belirlenen örneklerin çift yönlü DNA dizi analizi yapılarak çalışma alanında sirküle olan D. immitis'lerin filogenetik analizi yapılacaktır. Son olarak farklı konaklarda D. immitis'in tespitinde kullanılabilecek ve diğer moleküler tabanlı metotlara kıyasla daha az alet ve ekipmana ihtiyaç duyan bir LAMP metodu da geliştirilecektir. Geliştirilen yöntem optimize edilerek çalışmalarda kullanılabilir hale getirilecektir. Proje sonucunda; Türkiye'de kedi ve köpeklerin vektör kaynaklı zoonoz nematodu olan D. immitis hakkında güncel moleküler veriler elde edilecektir. Ülkenin farklı coğrafik özelliklerine sahip üç ilinde kedi ve köpeklerde bulunan D. immitis'lerin filogenetik analizi yapılarak bölgelere ve hayvan türlerine göre nematodun genetik çeşitliliği araştırılacaktır. Proje ile D. immitis'in teşhisinde kullanılabilecek moleküler bir metot geliştirilecek ve metodun optimizasyon işlemleri tamamlandıktan sonra hem projede hem de sahada kullanılabilir hale getirilecektir. Sunulan projenin yüksek lisans tez projesi olduğu göz önüne alındığında proje bitiminde paraziter patojenlerin teşhisinde ve genetik çeşitliliğinin araştırılması sürecini bilen bir öğrenci yetiştirilecek ve böylece Türkiye'nin yetişmiş insan gücüne katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Dirofilaria immitis, also known as canine heartworm, is an important filarial nematode transmitted by mosquitoes, and causes infection in many different mammalian hosts, including humans. D. immitis is reported in different parts of the world and is endemic in countries in the Mediterranean basin, including Türkiye. While there is epidemiological data on the prevalence and distribution of D. immitis in dogs around the world and in Türkiye, there is a lack of information on the situation in cats. The aim of this master's thesis study is: i) to investigate D. immitis in cats and dogs in Ankara, Istanbul, and Izmir, the three largest cities in Türkiye in terms of human population, ii) to determine the genetic diversity of the nematode according to the study areas and animal species by DNA sequence analysis of the positive samples, iii) to develop a Loop-mediated isothermal amplification (LAMP) method that can be used in the diagnosis of D. immitis in hosts. For these purposes, 600 samples (300 cats and 300 dogs) will be collected from Ankara, Istanbul, and Izmir provinces, and these samples will be examined by PCR in terms of D. immitis. During the project, the phylogenetic analysis of D. immitis circulating in the study area using bidirectional DNA sequence analysis of the positive samples. Finally, a LAMP method will be developed that can be used to detect D. immitis in different hosts. The developed method will be optimized and made available for use in studies. As a result of the project; up-to-date molecular data on D. immitis, the vector-borne zoonotic nematode of cats and dogs in Türkiye will be obtained. Phylogenetic analysis of D. immitis found in cats and dogs in three provinces of the country with different geographical characteristics will be carried out, and the genetic diversity of the nematode will be investigated according to regions and animal species. With the project, a molecular method that can be used in the diagnosis of D. immitis will be developed. After the optimization of the method is completed, it will be used both in the project and in the field. Considering that the presented project is a master's thesis project, at the end of the project, a student who knows the process of diagnosing parasitic pathogens and investigating their genetic diversity will be trained.