Demiryolu sinyal lambaları ve ray devreleri yerleşim planı tasarımı, Konya Karaman örneği
Railway signal lights and track circuits layout design,the case of Konya Karaman
  1. Tez No: 921566
  2. Yazar: SELİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AKBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Demiryolu sinyalizasyon sistemleri, birçok alt sistemi bünyesinde barındıran karmaşık kontrol sistemleridir. Sistemin amacı, demiryolunda hareket eden araçlar için emniyetli bir rota oluşturarak anlık tren hareketlerini izlemek ve denetlemektir. Trenlerin emniyetli bir şekilde ilerleyebilmesi ve rotaların oluşturulması için ışıklı renkli bildiriler veren sinyaller kullanılır. Tren hareketlerinin ve konumlarının izlenip kontrol edilebilmesi için ise ray devreleri kullanılır. Trenlerin emniyetli bir şekilde hareket edebilmeleri için mesafe aralığı ve zaman aralığı yöntemleri geliştirilmiş olup bu yöntemler kendi içinde sabit blok mesafesi, mutlak fren mesafesi ve bağıl fren mesafesi olarak sınıflandırılmıştır. Mesafe ve zaman aralığı prensipleri, geleneksel ve ETCS sistemleri için ayrı ayrı modellenmiştir. Bu çalışmada sinyal lambaları yerleşim planı tasarımı için sabit blok ve fren mesafesine eşit bloklama ile zaman aralığı yöntemi belirlenerek, hesaplamalar için gerekli olan denklemler çıkarılmıştır. Geleneksel ve ETCS sistemleri için ayrı ayrı hesaplamalar yapılarak, her iki durumun sonucu karşılaştırılmıştır. Tren algılama sistemlerinden, ray devrelerinin ana hatlar ve istasyonlar için mesafeleri, frekansları ve tipleri belirlenerek, tasarım uygulaması yapılmıştır. Sinyal lambalarının kapsadığı mesafeler ile ray devreleri mesafeleri karşılaştırılarak sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Railway signalling systems are complex control systems that include many subsystems. The purpose of the system is to monitor and control instantaneous train movements by creating a safe route for vehicles moving on the railway. Signals with illuminated coloured notifications are used for the safe movement of trains and the establishment of routes. Track circuits are used to monitor and control train movements and positions. Distance interval and time interval methods have been developed for the safe movement of trains and these methods are classified as fixed block distance, absolute braking distance and relative braking distance. Distance and time interval principles are modelled separately for conventional and ETCS systems. In this study, fixed blocking and blocking equal to the braking distance and time interval method are determined for the design of the signal lamps layout plan and the equations required for the calculations are derived. For conventional and ETCS systems Separate calculations were made and the results of both cases were compared. The distances, frequencies and types of rail circuits from train detection systems for main lines and stations were determined and design application was made. The distances covered by the signal lamps and the distances of the track circuits are compared and the results are obtained.