Farklı besi ortamlarının myrobolan 29C anacının In Vitro mikroçoğaltımı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different nutrient media on In Vitro micropropagation of myrobolan 29C rootstock
  1. Tez No: 921579
  2. Yazar: LÜTFİYE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürü Laboratuvarında Myrobolan 29C anacının mikroçoğaltım olanaklarının araştırılması amacıyla farklı kültür ortamlarının ve bunlar içerisine ilave edilecek farklı sitokinin türevlerinin ve bu türevlerin dozlarının ayrı ayrı ve etkileşimli durumları incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda nodal eksplantların mikroçoğaltımı için Murashige & Skoog (MS), Quoirin & Lepoivre (QL) ve Woody Plant Medium (WPM) besi ortamlarına BAP, Meta-Topolin ve Kinetin hormonlarının 1 mg L-1 ve 2 mg L-1 dozları denenmiştir. Köklendirme ortamları için 1.0 mg L-1, 2.0 mg L-1, 4.0 mg L-1 dozlarında IBA hormonu kullanılmıştır. Mikroçoğaltım için yapılan ortam kombinasyonları neticesinde bitkiciklerde kardeş bitki sayısı (kardeş/bitki), bitki boyu (cm), bitki yaş (g) ve kuru ağırlık (g); köklenme denemelerinde ise köklenme oranı (%), kök sayısı (adet), kök uzunluğu (cm), bitki boyu (cm), kök yaş (g) ve kuru ağırlık (g) verileri incelenmiştir. Bu çalışmada, uygun temel besin ortamının seçilmesi ve sitokinin türü ile dozunun optimize edilmesinin meyve türlerinin mikroçoğaltımında kritik faktörler olduğu belirlenmiştir. Test edilen temel besin ortamları arasında, QL ortamı, MS ile WPM ortamlarına kıyasla çoğalma katsayısını önemli ölçüde artırarak üstün performans sergilemiştir. QL ortamının meta-topolin ile 2.0 mg L-1 dozunda kullanıldığı kombinasyonlar, besin ortamı türü × sitokinin türü × sitokinin dozu kombinasyonlar arasında sürgün çoğaltımında en iyi sonuçları vermiştir. Bununla birlikte en iyi köklenme MS + 2.0 mg L-1 IBA kombinasyonunda sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Selçuk University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, Tissue Culture Laboratory in order to investigate the micropropagation possibilities of Myrobolan 29C rootstock. Different culture media and different cytokinin derivatives and doses of these derivatives were investigated separately and interactively. For this purpose,1 mg L-1 and 2 mg L-1 doses of BAP, Meta-Topolin, Kinetin hormones were tried in Murashige & Skoog (MS), Quoirin and Lepoivre (QL) and Woody Plant Medium (WPM) media for micropropagation of nodal explants. For rooting media, IBA hormone was used at doses of 1.0 mg L-1, 2.0 mg L-1, 4.0 mg L-1. As a result of the media combinations for micropropagation, the number of plants, plant height (cm), plant fresh weight (g) and dry weight (g) data in plantlets and rooting rate (%), number of roots (number), root length (cm), plant height (cm), root fresh weight (g) and dry weight (g) data in rooting trials were examined. In this study, selecting the appropriate basic nutrient medium and optimizing the type and dose of cytokinin were found to be critical factors in the micropropagation of fruit species. Among the basic nutrient media tested, QL medium exhibited superior performance, significantly increasing the multiplication coefficient compared to MS and WPM. Combinations of QL medium with meta-topolin at a dose of 2.0 mg L-1 gave the best results in shoot multiplication, including combinations of nutrient medium type × cytokinin type × cytokinin dose. However, the combination of MS + 2.0 mg L-1 IBA gave the best rooting.