Calendula arvensis ekstraktlarının antimikrobiral ve antikanser etkinliğinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial and anticancer efficacy of Calendula arvensi̇s extracts
  1. Tez No: 921583
  2. Yazar: AYŞE NUR KURUHALİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, Calendula arvensis bitkisinin çeşitli ekstraktlarının antimikrobiyal ve antikanser etkinlikleri araştırılmıştır. Bitkinin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımlarından edinilen etanol, etil asetat, etanol-su ve su bazlı ekstraktların, HeLa ve PC-3 kanser hücre hatları üzerindeki antikanser potansiyeli in vitro olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, çalışmada kullanılan ekstraktların, çeşitli bakteri suşları ve maya türüne karşı antimikrobiyal aktiviteleri de test edilmiştir. Çalışmada kullanılan bitki materyali maserasyon yöntemiyle elde edilmiş olup, farklı ekstraktlar çeşitli konsantrasyonlarda seyreltilerek test edilmiştir. Antikanser etkiler, hücre canlılığı testi olan MTT testi ile belirlenmiştir. Test edilen her ekstrakt, 48 saat boyunca kanser hücreleriyle muamele edilmiş ve sonuçlar ters mikroskop ile değerlendirilmiştir. Antikanser aktivite testleri, hem HeLa hem de PC-3 hücre hatları üzerinde umut verici sonuçlar ortaya koymuştur. Etanol bazlı ekstraktlar, her iki hücre hattında da diğer ekstraktlara kıyasla daha yüksek antikanser aktivite göstermiştir. Özellikle PC-3 hücre hattında IC50 değeri 172,4 µg/mL ile hücre canlılığını önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. Su bazlı ekstraktlar ise, diğer ekstraktlara göre daha düşük antikanser etki göstermiştir. Bu durum, bitkisel bileşiklerin çözünürlüğünün ve ekstraksiyon yöntemlerinin, biyolojik aktivite üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Antimikrobiyal aktivite değerlendirmeleri için çeşitli bakteri ve maya suşları kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktiviteler, agar kuyucuk difüzyon yöntemiyle belirlenmiştir. Ancak özellikle su ve etanol bazlı ekstraktların antimikrobiyal etkileri sınırlı kalmıştır. Elde edilen bulgular, bitkinin bazı biyoaktif bileşikler içerdiğini ve bu bileşiklerin özellikle kanserli hücreler üzerinde inhibitör etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, bitkisel ekstraktların alternatif tedavi yöntemleri ve ilaç geliştirme süreçlerinde potansiyel bir doğal kaynak olarak değerlendirilmesine olanak tanımaktadır. Gelecekte, farklı ekstraksiyon yöntemleri ve bitkisel kombinasyonlar ile bu etkinin daha detaylı incelenmesi önerilmektedir. Ayrıca, etki mekanizmalarının moleküler düzeyde anlaşılması, daha etkili tedavi stratejileri geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, antimicrobial and anticancer activities of various extracts of Calendula arvensis plant were investigated. Anticancer potential of ethanol, ethyl acetate, ethanol-water and water-based extracts obtained from root, stem, leaf and flower parts of the plant on HeLa and PC-3 cancer cell lines was evaluated in vitro. In addition, antimicrobial activities of the extracts used in the study against various bacterial strains and yeast species were also tested. The plant material used in the study was obtained by maceration method and different extracts were tested by diluting them at various concentrations. Anticancer effects were determined by MTT test, which is a cell viability test Each extract tested was treated with cancer cells for 48 hours and the results were evaluated with an inverted microscope. Anticancer activity tests showed promising results on both HeLa and PC-3 cell lines. Ethanol-based extracts showed higher anticancer activity than other extracts on both cell lines. It was observed that it significantly reduced cell viability, especially in PC-3 cell line, with an IC50 value of 172.4 µg/mL. Water-based extracts showed lower anticancer effects than other extracts. This situation emphasizes the effect of the solubility of plant compounds and extraction methods on biological activity. Various bacterial and yeast strains were used for antimicrobial activity evaluations. Antimicrobial activities were determined by the agar well diffusion method. However, the antimicrobial effects of water- and ethanol-based extracts were limited. The findings revealed that the plant contains some bioactive compounds and that these compounds have inhibitory effects especially on cancer cells. The results allow herbal extracts to be evaluated as a potential natural resource in alternative treatment methods and drug development processes. In the future, it is recommended that this effect be examined in more detail with different extraction methods and herbal combinations. In addition, understanding the mechanisms of action at the molecular level will contribute to the development of more effective treatment strategies.