Ortaokul öğrencilerinin işbirliğine dayalı oyunla öğrenme motivasyonları ile ders memnuniyeti düzeylerinin incelenmesi
Investigation of middle school students' motivations for learning with collaborati̇ve play and course satisfaction levels
  1. Tez No: 921585
  2. Yazar: OYA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN FATİH KÜÇÜKİBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin işbirliğine dayalı oyunla öğrenme stratejilerine karşı motivasyon düzeyleri ile beden eğitimi ve spor dersine karşı memnuniyet düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel araştırma deseniyle, betimsel nitelikte yürütülmüştür. Araştırmada, Sivas İl Merkez'inde, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören ortaokul öğrencileri“ulaşılabilir evren”olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 9 ortaokulda öğrenim gören 555'i kadın, 520'si erkek olmak üzere toplam 1075 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”, Manzano León ve diğerleri (2021) tarafından geliştirilen, Küçükibiş ve Eskiler (2022) tarafından Türkçeye uyarlanan“İşbirliğine Dayalı Oyunla Öğrenme Stratejileri İçin Motivasyonu Ölçeği”ile Uğraş ve Tutal (2021) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spor Dersi Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Analizler, R (4.2.2) istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden ve t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, işbirliğine dayalı oyunla öğrenme motivasyonunun, beden eğitimi ve spor dersine yönelik genel memnuniyeti artırmada etkili bir araç olduğunu ve aralarında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Araştırmayla işbirliğine dayalı oyunla öğrenme stratejilerine karşı motivasyonu artan öğrencilerin beden eğitimi derslerine karşı olumlu bir algı geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the motivation levels of middle school students towards learning strategies through collaborative play and their satisfaction levels towards physical education and sports course. In this context, the research was conducted in a descriptive manner with a relational research design, one of the quantitative research approaches. In the research, secondary school students studying in Sivas City Center in the 2023-2024 academic year were determined as the“accessible population”. The sample of the research consists of a total of 1075 students, 555 of whom are female and 520 of whom are male, studying in 9 middle schools. In the study,“Personal Information Form”,“Motivation Scale for Collaborative Play Learning Strategies”developed by Manzano León et al. (2021) and adapted into Turkish by Küçükibiş and Eskiler (2022), and“Physical Education and Sports Course Satisfaction Scale”developed by Uğraş and Tutal (2021) were used. Analyses were conducted using the statistical program R (4.2.2). Descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and regression analysis techniques were used to analyze the data. The findings show that motivation to learn through collaborative play is an effective tool in increasing overall satisfaction with physical education and sports lessons and that there is a positive and significant relationship between them. The study concluded that students whose motivation towards collaborative play learning strategies increased developed a positive perception towards physical education classes.