Stratejik planlama sürecine dış çevre unsurlarının etkisi ve Arçelik Buzdolabı İşletmesi'nde uygulama
Remote environment factors effect on strategic planning process and the application of Arçelik Refrigerator Factory
- Tez No: 92160
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİNE DIŞ ÇEVRE UNSURLARININ ETKİSİ VE ARÇELİK BUZDOLABI İŞLETMESİ'NDE UYGULAMA Leyla Argımak İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 1998 Danışman: Prof. Dr. Güneş Berberoğlu Bugünden geleceğe çevresel, sosyal ve teknolojik değişimin artması, işletme organizasyonlarının artan uluslararası ilişkileri ve doğal kaynakların kıtlığı ile maliyetinin artması, organizasyon çevresini daha da kompleks hale getirmektedir. Bu kompleks ve değişen çevrede organizasyonların gelecekleri hakkındaki kararlan almada kullanılan prosesin ismi“stratejik planlama”dır. Stratejik planlama, sosyal ve ekonomik bir çevrede faaliyette bulunan işletmeler için, en üst hiyerarşik düzeyde yapılması gereken bir yönetsel işlevdir.İşletmede yapılan tüm plan, proje, bütçe ve programlar stratejik planın ışığı altında geliştirilirler. Bu niteliği nedeniyle ona“ana plan”,“rehber plan”veya“yönlendirici plan”adlan da verilmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde bu konular anlatılmaya çalışılmıştır. Günümüzde işletmeler çok sık değişen çevre koşullan içinde varlıklarını sürdürmektedirler. Bu değişken çevre koşullan içinde geleneksel yönetim modelleri işletmelerin amaçlarına ulaşmalan için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle stratejik planlama önem kazanmıştır. Çünkü işletmenin temel amaçlarını belirleme, işletmenin çevresel fırsat ve zorluklannı-ürünler, pazarlar, araştırma ve geliştirme, rekabet, sinerji bakımından analiz etme, işletmenin sosyo-kültürel, ekonomik, politik, hukuksal, dinsel özellikler taşıyan bir dış çevrede yaşama ve geliştirme şansını değerleme stratejik planlama ile ilgilidir. İkinci bölümde ise bu dış çevresel özellikler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Eskişehir'de seçilen bir işletmenin dış çevresel özelliklere bakışı, genel bir analizi ve yorumu yapılarak, sonuçlar ortaya konulduktan sonra, öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
İH ABSTRACT“First-generation planning”means that the firm chooses the most probable appraisal and diagnosis of the future enverionment and of its own strengths and weaknesses, From this, it evolves the best strategy for this match of the environment and the firm. Today's approach is called“strategic planning.”A strategy is a unified comprehensive, and integrated plan relating the strategic andvantages of the firm to the challenges of the environment. It is designed to ensure that the basig objectives of the enterprise are achieved. A Strategy begins with a concept of how to use the resources of the firm most effectively in a changing environment At the first part of our study, general information on the concept of strategy and notable types of strategy has been given. At the second part, focuses on how the environment affects the firm. The environment includes factors outside the firm which can lead to opportunities or threats the firm. Although there are many factors, the most important ones are economic, governmental and legal, market and competitive, supplier and technological, geographic and social. At the third part, we determined what factors in the environment present opportunities for greater accomplishment of objectives by adjusting a company's strategy in Eskişehir.