Die relevanz der phonetik bei der fremdsprachenlehrerausbildung
Yabancı dil öğretmeni eğitiminde sesbilgisinin önemi
  1. Tez No: 92159
  2. Yazar: FATMA ŞÜKRAN KÜRKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UMUT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YABANCI DİL ÖĞRETMENİ EĞİTİMİNDE SESBILGISININ ONEMI Fatma Şükran KÜRKÇÜOGLU Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 1998 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Umut GÜRBÜZ Genel anlamda dilbilim, insan dilinin iletişim sisteminin incelenmesi demektir ve bu incelemenin, dil öğretiminde çok etkili bir rolü vardır. İşte bu nedenle, dilbilim ve dil öğretimi arasında (amaçlan bakımından farklılıklar gösterseler bile) birbirini tamamlayıcı bir ilişki vardır. Unutulmamalıdır ki, bir yabancı dil öğretmeni dil öğretimini ancak dilbilimcilerin açıklamalarından ve tanımlamalarından yola çıkarak gerçekleştirebilir. Dolaysıyla dilbilimcilerin dil öğretimine olan katkıları yadsınamaz. Özellikle uygulamalı dilbilim, dilbilim ve dil öğretimi arasında bir köprü görevi görmektedir. Uluslararası ilişkilerin ve teknolojik gelişmelerin sözlü iletişime duydukları gereksinimin yanı sıra doğru bir telaffuzun diğer becerilere (dinleme-anlama, okuma ve yazmaya) olan etkisi, dilbilimin bir dalı olan sesbilgisinin, kendi başına bir araştırma alanı olarak seçilmesinde etkin olmuştur. Sesbilgisi, sesleri belirler, tanımlar, adlandırır, öbekler ve yapılandırır, böylelikle insan sesi tanımlanmış olur. Bu yüzden sesbilgisi alanında yeterli olmayan bir yabancı dil öğretmeni, bir başka deyişle, sesletimden ve sesin nerede üretildiğinden haberdar olmayan bir öğretmen, yabancı dildeki sesleri öğrencilerine doğru bir şekilde aktaramaya bilir. Bir yabancı dil öğretmeni sesbilgisinin tüm bu özelliklerini tammada yetkin olmalıdır, ancak böyle olunca öğrencilerinin karşılaştıkları telaffuz sorunlarını belirleyebilir ve etkili bir düzeltme yoluna gidebilir. Özellikle Almanca ve Türkçe gibi iki farklı dil ailelerinden gelen diller söz konusu olduğunda, öğrencilerin telaffuz eğitimine çok daha fazla gereksinimduydukları bir gerçektir. Bu nedenle, yabancı dil öğretmeni yetiştiren kurumlarda, öğretmen adaylarına sadece kuramsal temele dayalı sesbilgisi dersleri vermekle yetinilmemeli, bu kuramların uygulamaya nasıl aktarılacağının da öğretilmesi gerekmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In general sense, linguistics is defined as the scientific analysis of the human language, and the outcomes of these analysis have an effective role in language teaching. That is why, although language teaching and linguistics have differences in terms of their objectives, there is a complementary relationship between the two areas. A language teacher makes use of the definitions and explanations of linguists to achieve the language teaching task. For this reason, the contribution of the theoretical work done by linguists can not be denied. Applied linguistcs, in particular, stands as a bridge between linguistics and language teaching. In this study, the investigation is focused on phonetics because the underlying idea is that verbal communication has great significance in the current era of“communication age”. Phonetics identifies, defines, groups, structures and names sounds, thus, human sounds are determined. A language teacher, therefore, who is unaware of the articulation of sounds, would not transfer the sounds of the target language to his/her students accurately. A language teacher ought to be capable of the characteristics of phonetics, only than he/she can easily determine the phonetic problems of learners and correct them effectively. Especially, when two languages, which has sound differences and belong to different language families, such as German and Turkish, it can be said that, in such a case learners need more training of phonetics than ever. For above reason, in language teacher training institutions, it seems it is obligatory that learners should be exposed not only the theoretical courses but also be taught of on how to transfer their knowledge to practice. In this study, the theoretical bases of phonetics and the application of the theory into practice have been investigated. In particular, the importance of the teaching of phonetics, the relationship between phonetics and other skills of listening, speaking and writing, the problems of phonetics teaching, approaches to these problems and suggestions towards the solution of problems have been included in the study. IV