Akan sosyal medya verilerinden kentsel sosyal kümelerin keşfi için veri madenciliği tekniklerinin geliştirilmesi
Development of data mining techniques for the discovery of urban social clusters from streaming social media data
- Tez No: 921601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇELİK, DOÇ. DR. AHMET ŞAKİR DOKUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sosyal medya platformları, kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmalarına, içerik üretmelerine ve bilgiye erişmelerine olanak sağlayan çevrimiçi iletişim ağlarıdır. Sosyal medya platformlarındaki verilerinin analizi ise toplumdaki kullanıcıların davranışlarını, eğilimlerini ve etkileşimlerini anlamak için oldukça önemlidir. Bu bağlamda tez çalışması kapsamında, akan sosyal medya verilerinden kentsel sosyal kümelerin keşfi, önem derecelerinin belirlenmesi ve konu analizi problemi dört temel aşama ile ele alınmıştır. Bu amaçla, öncelikle, akan veri zaman, mekân ve içerik bakımından kayan pencere yöntemi ile analiz edilerek anormal sosyal aktiviteler tespit edilmektedir. Ardından, kentsel sosyal kümeler keşfedilip, zaman, mekân ve meta bilgiler kullanılarak kümelerin önem puanı ve sırası belirlenmektedir. Daha sonra, keşfedilen kentsel sosyal kümelerdeki konular zamansal ve mekânsal olarak analiz edilerek kentsel sosyal kümelerdeki dönemsel, genel ve kalıcı konular tespit edilmektedir. Son olarak akan sosyal medya verisi blokzincir sistemine uyarlanarak verinin şeffaf, güvenilir ve izlenebilir bir şekilde depolanması ve işlenmesi sağlanmaktadır. Sonuç olarak, çalışmaların literatürdeki rakiplerine kıyasla işlem zamanı bakımından daha iyi performans sergilediği ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms are online communication networks that allow users to communicate with each other, generate content and access information. The analysis of social media data is very important for understanding the behavior, trends, and interactions of users in society. In this context, this thesis addresses the problem of discovering urban social clusters, determining their importance, and conducting spatio-temporal topic analysis from streaming social media data in four main phases. In this focus, first, the streaming data is analyzed in terms of time, space, and content using sliding window method to detect anomalous social activities. Then, urban social clusters are discovered, and their importance scores and ranks are determined using temporal, spatial, and meta-information. Subsequently, the topics within the discovered urban social clusters are analyzed temporally and spatially to discover temporary, general, and consistent topics in urban social clusters. Finally, the streaming social media data is adapted to the blockchain system to store and process the data in a transparent, reliable, and traceable manner. In conclusion, the proposed methods demonstrate improved execution time performance compared to existing approaches in the literature.