Kahramanmaraş pazarcık depremi nedeniyle acil servisimize başvuran olguların analizi
Analysis of the cases admitted to our emergency service due to Kahramanmaraş pazarcik earthquake
  1. Tez No: 921602
  2. Yazar: TUĞÇE BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Depremler, en yıkıcı doğal afet türlerinden olup ülkemiz ve birçok ülkeyi can ve mal kaybı açısından önemli düzeyde etkilemektedir. Özellikle Türkiye'de en son meydana gelen 6 Şubat Pazarcık merkezli deprem dünya üzerinde en çok can kaybına sebep olan depremler arasına girmiştir. Biz de çalışmamızda 6 Şubat depremi nedeni ile acil servisimize başvuran olguları inceledik. Çalışmamıza deprem nedeni ile başvuran travma hastalarını aldık ve mortalite üzerine etki eden çeşitli parametreleri inceledik. Bu parametreler arasında yaş, cinsiyet, yaralanma türü, travma oluş biçimi, laboratuvar bulguları ve travma skorlamaları bulunmaktadır. Çalışmamızda mortalite üzerinde etkili olan faktörlerin yaralanma türü, çeşitli laboratuvar parametreleri ve travmaya sekonder gelişen komplikasyonlar olduğu saptandı. Yaş, cinsiyet gibi parametrelerin ise mortalite üzerine etkisi anlamlı bulunmadı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Afet, deprem, travma, mortalite, crush sendromu
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the most destructive types of natural disasters and significantly impact many countries, including our own, in terms of loss of life and property. Notably, the earthquake centered in Pazarcık on February 6 in Turkey has ranked among the deadliest earthquakes globally. In our study, we examined the cases that presented to our emergency department due to the February 6 earthquake. We included trauma patients who presented due to the earthquake and analyzed various parameters that affect mortality. These parameters included age, gender, type of injury, mechanism of trauma, laboratory findings and trauma scores. Our study identified that factors affecting mortality included the type of injury, various laboratory parameters, and complications secondary to trauma. Parameters such as age and gender were not found to have a significant impact on mortality. KEYWORDS: Disaster, earthquake, trauma, mortality, crush sydnrome