Düzce üniversitesi obezite merkezinden hizmet alan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients receiving services from Düzce University obesity center
- Tez No: 921603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ülkemizde obez hastaların sağlıklı yaşam tarzı kapsamında kilo kontrolünü hedefleyen obezite merkezleri kurulmuştur. Bu merkezlerde, multidisipliner bir yaklaşımla obezite tedavi edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, obezite programlarına düzenli katılan ve katılmayan hastaların tedavi sonuçlarını ve merkezin etkinliğini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Araştırma, retrospektif, tanımlayıcı ve kesitsel bir tasarıma sahiptir. Etik kurul izni alınmış ve hastaların dosyalarından elde edilen verilerle yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ, Biyoelektriksel empedans analizi (BİA) verileri, kan tetkikleri, merkeze devamlılık durumları ve kronik hastalık bilgileri incelenmiştir. Hastaların aldıkları eğitimlere devamlılığı ve kilo verme başarıları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Kilo vermedeki başarı durumu, vücut yağ yüzdesindeki değişim, VKİ ve kan tetkiklerindeki değişimin verilen eğitimlere devam durumu ile belirgin bir ilişkisi olup olmadığı incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza % 85,4 (n=105) kadın ve %14,6 (n=18) erkek toplam 123 hasta alındı. Çalışmamızda cinsiyet ve kilo verme başarısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p:0,869).
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity centres have been established in our country aiming weight control of obese patients within the scope of healthy lifestyle. In these centres, obesity is treated with a multidisciplinary approach. The aim of this study is to evaluate the treatment results of patients who regularly participate in obesity programmes and those who do not and the effectiveness of the centre. Materials and Methods: The study has a retrospective, descriptive and cross-sectional design. Ethics committee permission was obtained and age, gender, height, weight, BMI, bioelectrical impedance analysis (BIA) data, blood tests, attendance to the centre and chronic disease information were examined with the data obtained from the patients' files. The relationship between the attendance of the patients to the trainings and their weight loss success was investigated. It was analysed whether the success in weight loss, change in body fat percentage, change in BMI and blood tests had a significant relationship with the attendance to the training. Results: A total of 123 patients 85.4% (n=105) female and 14.6% (n=18) male) were included in our study. In our study, no significant relationship was found between gender and weight loss success (p:0.869).