Genel amaçlı bir bulanık mantık denetleyicisinin tasarımı
Design of a general purpose fuzzy logic controller
  1. Tez No: 921604
  2. Yazar: İSMAİL ATACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, 10 girişli tek çıkışlı genel amaçlı bir bulanık mantık denetleyicisi (GABDEN) tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. GABDEN, girişi 1 ile 10 aralığında değişen ve çıkışı tek olan tüm sistemlerin denetlenmesinde kullanılabilecek niteliktedir. Mantığın merkezini kişisel bir bilgisayar oluşturmaktadır. Program Quick basic 7.1' de hazırlanmıştır. Analog giriş ve çıkışlar için 16 girişli bir çıkışlı ve 12 bit çözünürlüklü bir arabirim kartı kullanılmıştır. GABDEN' nin uygulamasına örnek olarak bir odanın sıcaklık denetimi verilmiştir. Giriş değişkenleri olarak iç ortam sıcaklığı, dış ortam sıcaklığı, nem ve hava kalitesi verilmiştir. Çıkış değişkeni olarak ise ısıtıcı gücü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a general purpose ten input, one output fuzzy logic controller (called GABDEN) is designed and implemented. GABDEN can be used in the control of all systems which have upto ten inputs and one output. A personal computer constitutes the center of the logic. The program of the computer is prepared in Quick Basic 7.1. A sixteen inputs, one output and twelve bit ready made card is employed for analog inputs and outputs. The temperature control of a room is taken as an application example for GABDEN. In this application the inner temperature, outer temperature, humidity and weather quality are chosen as input variables and the required heater power is specified as the output.