Ordu ili yol kenarlarındaki istilacı yabancı ot türlerinin belirlenmesi
Determination of invasive weed species on road sides in Ordu province
  1. Tez No: 921631
  2. Yazar: GİZEM HEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KOLÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışma 2022 yılında Ordu ili ve ilçelerini temsil edecek şekilde istilacı yabancı ot türlerinin varlığının araştırılması amacıyla 90 farklı yol kenarı lokasyonunda 1. dönem (nisan-mayıs) ve 2. dönem (eylül-ekim) olmak üzere iki farklı dönemde yapılmıştır. Survey lokasyonlarında yabancı ot türleri, rastlama sıklıkları (%), genel ve özel kaplama alanları (%) ve yoğunlukları (adet/m2), belirlenmiştir. Survey sonuçlarında 45 familyaya ait 200 yabancı ot türü tespit edilmiştir. 1. dönemde 37 familyaya ait 146 yabancı ot türü, 2. dönemde ise yine 38 familyaya ait 140 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Rastlama sıklığı (%) olarak; 1. dönemde Rubus canescens D.C. (Böğürtlen) %58.89, Artemisia vulgaris L. (Yabani pelin) %51.11 ve Trifolium repens L. (Ak üçgül) %46.67, 2. dönemde R. canescens (Böğürtlen) %56.67, Conyza canadensis (L.) Cronquist (Şifa otu) %53.33 ve Setaria viridis (L.) Beauv. (Altınbaşakçiçeği) %45.56 ilk 3 sırayı almıştır. Bu araştırmada yol kenarlarında saptanmış olan; A. vulgaris, R. canescens, C. canadensis, Urtica dioica L. (Büyük sırgan), Paspalum dilatatum Poir. (Adi yalancı darı), Sorghum halepense (L.) Pers. (Kanyaş), Bromus tectorum L. (Püsküllü çayır), Hedera helix L. (Duvar sarmaşığı), Ambrosia artemisiifolia L. (Arsız zaylan), Pteridium aquilinum (L) Kuhn. (Eğrelti), Sambucus nigra L. (Kara mürver), Sicyos angulatus L. (İt dolanbacı), Bellis perennis L. (Koyun gözü), Xanthium strumarium L. (Pıtrak otu) ve Equisetum arvense L. (At kuyruğu) türlerinin istilacı türler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in two different periods, Period 1 (april-may) and Period 2 (september-october), at 90 different roadside locations to investigate the presence of invasive weed species to represent Ordu province and its districts in 2022. Weed species, their frequency of occurrence (%), general and specific coverage areas (%) and densities (number/m2) were determined at the survey locations. In the survey results, 200 weed species belonging to 45 families were identified. In the 1st period, 146 weed species belonging to 37 families and in the 2nd period, 140 weed species belonging to 38 families were identified. In terms of frequency of occurrence (%); Rubus canescens D.C. (blackberry) 58.89%, Artemisia vulgaris L. (common mugwort,) 51.11% and Trifolium repens L. (white clover) 46.67% in the 1st period, R. canescens (blackberry) 51.11% in the 2nd period. R. canescens (blackberry) 56.67%, Conyza canadensis (L.) Cronquist (canadian horseweed) 53.33% and Setaria viridis (L.) Beauv. (green bristle-grass) 45.56%. A. vulgaris, R.canescens, C. canadensis, Urtica dioica L. (stinging nettle), Paspaum dilatatum Poir. (dallis grass), Sorghum halepense (L.) Pers. (Johnsongrass), Bromus tectorum L. (june grass), Hedera helix L. (English ivy), Ambrosia artemisiifolia L. (annual ragweed), Pteridium aquilinum (L) Kuhn. (northern bracken fern), Sambucus nigra L. (common elder), Sicyos angulatus L. (burcucumber), Bellis perennis L. (daisy), Xanthium strumarium L. (California-bur), and Equisetum arvense L. (common horsetail) were also found as invasive species.