Farklı sismik izolatör tipleri ile tasarlanan betonarme yapıların davranışlarının incelenmesi
Investigation of behaviors of reinforced concrete structures designed with different seismic isolator types
  1. Tez No: 921645
  2. Yazar: MEHMET KEMAL ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUĞRUL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, yapıların sismik performansını iyileştirmek için kullanılan sismik izolatörlerin, farklı betonarme yapılar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Özellikle hastane ve veri merkezi gibi kritik yapılarda tercih edilen bu sistemler, yapının temel seviyesinde konumlandırılarak üstyapının zemin hareketlerinden izole edilmesini ve deprem kuvvetlerinin sönümlenmesini sağlamaktadır. Çalışmada, farklı zemin koşullarında iki ayrı betonarme yapının performans hedefleri, kurşun çekirdekli kauçuk ve eğri yüzeyli sürtünmeli sarkaç tipi izolatörler kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapı modeli ve sismik izolatör tasarımları, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018, TSEN 1337-1 ve TSEN 15129 standartları esas alınarak tasarlanmıştır. Zaman tanım alanında analizleri için seçilen deprem kayıtları, Seismosignal ve Seismomatch programları kullanılarak düzenlenmiş, yapıların modellenmesi ve analizleri SAP2000 ve Protastructure 2025 programları ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarında, iki farklı yapının sismik davranışları, kullanılan izolasyon sistemlerinin birbirlerine göre üstünlükleri ve sınırlamaları ile zemin-yapı etkileşiminin performans üzerindeki etkileri sistematik bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of the seismic isolators which are used to improve the seismic performance on different reinforced concrete structures are investigated. These systems, particularly preferred in critical structures such as hospitals and data centers, are positioned at the foundation level of the structure to isolate the superstructure from ground motions and provide damping of earthquake forces. In the study, performance objectives of two separate reinforced concrete structures under different soil conditions have been evaluated using lead rubber and curved surface friction pendulum type isolators. The structural model and isolator designs have been designed based on Turkish Building Earthquake Code 2018, TSEN 1337-1, and TSEN 15129 standards. For time history analysis, while selected earthquake records have been processed by using Seismosignal and Seismomatch programs, structural modeling and analyses have been performed by SAP2000 and Protastructure 2025 programs In the analysis results, seismic behavior of two different structures, advantages and limitations of the isolation systems compared to each other, and the effects of soil-structure interaction on performance have been systematically investigated.