Doğal gaz boru hattı inşaat maliyetlerinin ön tahmini için bir yöntem önerisi
A method proposal for early estimation of natural gas pipeline construction costs
  1. Tez No: 921644
  2. Yazar: COŞKUN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Doğal gaz boru hattı (DGBH) projelerinin maliyet tahmini, enerji altyapı projelerinin planlama ve bütçe yönetimi süreçlerinde doğru kararlar alınmasını sağlayan önemli bir adımdır. Bu çalışmada, DGBH inşaat maliyetlerini daha doğru bir şekilde tahmin edebilmek için çeşitli makine öğrenmesi modelleri geliştirilmiştir. Bu bağlamda, toplam 113 DGBH projesi incelenmiş ve bu projelere ait boru çapı, hat uzunluğu, hat vanası sayısı, take-off vanası sayısı ve pig istasyonu sayısı gibi bağımsız değişkenler kullanılmıştır. Veri seti, 90 proje eğitim ve 23 proje test verisi olarak ayrılmıştır. Modelleme çalışmaları Python programlama dili ile Jupyter Notebook ortamında gerçekleştirilmiştir. Seçilen bağımsız değişkenler kullanılarak Çoklu Doğrusal Regresyon (ÇDR), ElasticNet Regresyon (ER), K-En Yakın Komşu (KNN), Rastgele Ormanlar (RF) ve XGBoost (XGB) algoritmaları uygulanmıştır. Modellerin başarıları, test verisi ile hesaplanan R² ve RMSE değerleri üzerinden değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, tüm model denemeleri arasında XGBoost modeli (R² = 0,89 ve RMSE = 23 472 275,50 $) en yüksek performansı sergilerken, Rastgele Ormanlar modeli (R² = 0,83 ve RMSE = 28 318 044,95 $) ikinci sırada yer almıştır. KNN modeli ise (R² = 0,82 ve RMSE = 29 218 117,97 $) üçüncü sırada gelmiştir. ÇDR (R² = 0,61 ve RMSE = 43 370 642,30 $) ve ER (R² = 0,74 ve RMSE = 35 228 240,74$) modelleri ise diğer yöntemlere kıyasla daha düşük performans göstermiştir. ÇDR ve ER modelleri için birer adet maliyet tahmini formülü geliştirilmiştir. Ayrıca, KNN, RF ve XGB modelleri için bağımsız değişkenlerin girilmesiyle tahmini maliyetlerin hesaplanabildiği web tabanlı bir tahmin aracı oluşturulmuştur. Sonuçlar, XGBoost ve RF algoritmalarının maliyet tahmini doğruluğunda öne çıktığını ve önerilen modellerin DGBH projelerinde ön maliyet tahmini için uygulanabilir olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, enerji sektöründe maliyet tahmini süreçlerine katkı sağlamayı ve karar vericiler için daha etkin araçlar sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The cost estimation of natural gas pipeline (NGP) projects is a crucial step in ensuring accurate decision-making during the planning and budget management processes of energy infrastructure projects. In this study, various machine-learning models were developed to provide more accurate estimations of NGP construction costs. In this context, a total of 113 NGP projects were analyzed, utilizing independent variables such as pipe diameter, pipeline length, number of line valves, number of take-off valves, and number of pigging stations. The dataset was divided into 90 training projects and 23 test projects. The modeling studies were conducted using the Python programming language within the Jupyter Notebook environment. Using the selected independent variables, Multiple Linear Regression (MLR), ElasticNet Regression (ER), K-Nearest Neighbors (KNN), Random Forests (RF), and XGBoost (XGB) algorithms were applied. The performance of the models was evaluated based on R² and RMSE values calculated using the test dataset. According to the analysis results, among all model trials, the XGBoost model (R² = 0,89 and RMSE = $23 472 275,50) demonstrated the highest performance, while the Random Forests model (R² = 0,83 and RMSE = $28 318 044.95) ranked second. The KNN model (R² = 0,82 and RMSE = $29 218 117.97) came in third place. The MLR model (R² = 0,61 and RMSE = $43 370 642,30) and the ER model (R² = 0,74 and RMSE = $35 228 240,74) showed relatively lower performance compared to the other methods. For the MLR and ER models, one cost estimation formula was developed for each. Additionally, a web-based estimation tool was created for the KNN, RF, and XGB models, enabling users to calculate estimated costs by inputting independent variable values. The results indicated that the XGBoost and Random Forests algorithms stood out in terms of cost estimation accuracy and that the proposed models are applicable for preliminary cost estimation in NGP projects. This study aims to contribute to cost estimation processes in the energy sector and to provide decision-makers with more effective tools.